NewsREGION

Zwiększą prędkość pociągów z Wolsztyna do Poznania. Wkrótce ruszy gruntowny remont torów, ale będą utrudnienia2 min na czytanie

News - Zwiększą prędkość pociągów z Wolsztyna do Poznania. Wkrótce ruszy gruntowny remont torów, ale będą utrudnienia - myregion

Inwestycja ma usprawnić podróże między Poznaniem a Wolsztynem. Na 15-kilometrowym odcinku z Wolsztyna do Drzymałowa prędkość pociągów ma wzrosnąć do 120 kilometrów na godzinę. W planach jest wymiana torów, a bezstykowo łączone szyny mają zmniejszyć hałas, co wpłynie na komfort podróżnych, jak i na otoczenie. W Rakoniewicach oraz Wolsztynie przewidywana jest przebudowa urządzeń sterowania ruchem kolejowym i wymiana rozjazdów. Inwestycja ma poprawić przepustowość trasy, na którą będzie mogło wyjechać więcej składów.

– Przetarg ogłoszony na prace na linii między Wolsztynem a Poznaniem, a później realizacja prac, to realne korzyści dla mieszkańców Wielkopolski i zwiększenie roli kolei w systemie w komunikacji regionalnej – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Ponadto poprawione mają zostać perony na stacjach Wolsztyn i Grodzisk Wielkopolski. Na wyższych peronach zapewnione będzie zadaszenie, ławki i oświetlenie. Wyremontowane mają zostać przejścia podziemne, a dla osób z trudnościami przewidziano pochylnie prowadzące na perony.

Bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym ma zwiększyć przebudowa 21 przejazdów kolejowo-drogowych. Na skrzyżowaniach ułożona zostanie nowa nawierzchnia. Część przejazdów zyska dodatkowe zabezpieczenie, rogatki i sygnalizację, zamontowane zostaną kamery monitoringu.

Realizacja inwestycji zostanie uzgodniona z przewoźnikami. Zakres prac na jednotorowej trasie będzie wymagać wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej. Rewitalizacja linii kolejowej ma zostać sfinansowana ze środków własnych, Funduszu Kolejowego oraz przy współfinansowaniu z Unii Europejskiej. Termin składania ofert upływa 5 października 2020 r. Na przygotowanie projektu i realizację inwestycji wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 24 miesiące. Podróżni skorzystają z efektów prac w 2023 r.

To kolejny element, który powinien poprawić korzystanie z kolei w Wolsztynie i na trasie Wolsztyn – Poznań. Trwają pracę związane z modernizacją dworca, które mają się zakończyć w połowie października.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News