NewsREGION

ZUS przejmuje 500 plus. Wnioski będzie można składać tylko elektronicznie i nie będzie wypłat w gotówce1 min na czytanie

News - ZUS przejmuje 500 plus. Wnioski będzie można składać tylko elektronicznie i nie będzie wypłat w gotówce - myregion

Od 1 stycznia 2022 r. to ZUS będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia 500 plus i je wypłacał, ale dotyczy to nowo narodzonych dzieci i takich, których rodzice będą składali wnioski o świadczenie po raz pierwszy. – Rodzice pobierający obecnie 500 plus w ośrodkach pomocy społecznej, do końca maja będą je otrzymywali tak, jak dotychczas i na razie nie muszą robić nic – mówi Marlena Nowicka z wielkopolskiego oddziału ZUS. – Świadczenie jest jednak przyznawane na wniosek, więc o rozpoczęciu dla nich naboru wniosków na kolejny okres rozliczeniowy dopiero będziemy informować – zapewnia.

Stopniowe przejęcie programu 500 plus przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłatę świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. Natomiast od 1 stycznia 2022 r., aby uzyskać prawo do świadczenia, na bieżący okres rozliczeniowy trwający do 30 maja 2022 r. rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek do ZUS. Można to będzie zrobić wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Empatia lub przez bankowość elektroniczną.

– Nowelizacja ustawy przenosi ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłatę z gmin do ZUS, a świadczenia będą wypłacane wyłącznie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego – podkreśla Nowicka. – Ważna zmiana dotyczy także sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego. Wszelkie pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w postaci elektronicznej na PUE ZUS i będą tam dostępne dla zalogowanych klientów – dodaje.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News