NewsREGION

ZUS i Polska Organizacja Turystyczna ostrzegają przed odkupowaniem Polskich Bonów Turystycznych po okazyjnych cenach2 min na czytanie

News - ZUS i Polska Organizacja Turystyczna ostrzegają przed odkupowaniem Polskich Bonów Turystycznych po okazyjnych cenach - myregion

Już w kilkadziesiąt minut po uruchomieniu rządowego wsparcia dla rodzin w formie Polskich Bonów Turystycznych dla dzieci w internecie pojawiły się pierwsze ogłoszenia oferujące odsprzedaż elektronicznych kodów. Ceny wahają się do 300 do 400 zł za bon o wartości 500 zł.

– Przy aktywacji PBT trzeba podać swoje dane kontaktowe: adres e-mail i nr telefonu komórkowego, a po aktywacji bonu, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności, przy użyciu, którego będzie można płacić podmiotom turystycznym – wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS. W ramach jednego bonu można dokonywać transakcji wielokrotnie, aż do wyczerpania środków, ale jak podkreśla Michalek, każda płatność jest potwierdzana jak przelew internetowy – jednorazowym kodem autoryzacyjnym (PIN).

W praktyce bon to unikalny, 16-cyfrowy numer, który przychodzi do osoby składającej wniosek za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez nią numer telefonu lub adres poczty elektronicznej i to właśnie na ofertę odsprzedaży tego kodu można natrafić w sieci. Może to wynikać z niewiedzy lub chęci oszustwa, więc lepiej nie dać się skusić, bo sam kod jest bezwartościowy, bo żeby zapłacić trzeba aktywować transakcję PIN-em, który w momencie dokonywania płatności przychodzi na nr telefonu lub adres e-mail osoby uprawnionej.

Obejście tego poprzez dosyłanie PIN-ów przy każdej transakcji może być kłopotliwe zarówno dla nielegalnie odsprzedającego, jak i kupującego bon, a w przypadku zauważenia nieprawidłowości na przykład przez obsługę hotelu – zgodnie z zapowiedziami Polskiej Organizacji Turystycznej, zostaną powiadomione organy ścigania.

Świadczenie w postaci bonu ma charakter imienny i może zostać wykorzystane wyłącznie do opłacenia przez osobę uprawnioną usług, z których korzysta konkretne dziecko. Zgodnie z ustawą o Polskim Bonie Turystycznym, używanie go niezgodnie z przeznaczeniem lub przez osobę nieuprawnioną jest zabronione i zagrożone surową karą.

Polska Organizacja Turystyczna uruchomiła specjalny adres mailowy , pod którym zgłaszać można nieprawidłowości związane z wykorzystaniem bonów.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News