NewsWOLSZTYN

Zrzutka na… samobójstwo mieszkańca Wolsztyna. „To nie żart, to błaganie o pomoc”2 min na czytanie

News - Zrzutka na… samobójstwo mieszkańca Wolsztyna. „To nie żart, to błaganie o pomoc” - myregion

– W 2008 roku zostałem okaleczony w szpitalu. Od tamtej pory cierpię na ciężką depresję. Proszę was o pomoc w przeprowadzeniu samobójstwa wspomaganego w Szwajcarii, które kosztuje 10 tys franków, bo nie mogę już dłużej znieść cierpienia – czytamy na jednej z zrzutek, którą założono w internecie na nazwisko 32-letniego wolsztynianina. Nota bene tego, którego w poniedziałek znaleziono martwego w mieszkaniu przy ul. Poniatowskiego w Wolsztynie. Choć nie wiadomo, czy to on jest autorem wpisu, bo na stronie widnieje adnotacja „zbiórka nie zweryfikowana”. Ale jak zapewnia autor, nie jest ona żartem, lecz błaganiem o pomoc”. 

We wpisie czytamy, że autor chce dokonać samobójstwa w Szwajcarii, gdzie funkcjonuje organizacja zajmująca się „pomaganiem” osobom nieuleczalnie chorym. I choć funkcjonuje legalnie, to na całym świecie wzbudza kontrowersje, bo ułatwia śmierć osobom z depresją czy chorobami psychicznymi. Z jej „usług” korzystają również obcokrajowcy. 

Według regulaminu zrzutki.pl, jeżeli przy danej zbiórce widnieje informacja, że nie jest ona zweryfikowana, oznacza to, że jej organizator nie wpłacił 1 zł w ramach opłaty weryfikacyjnej oraz nie przesłał skanu dowodu osobistego i ewentualnych dokumentów potwierdzających cel zbiórki. W regulaminie jest też informacja, że jeśli na koncie zostanie zgromadzonych więcej niż 20 tys. zł wypłata zostaje automatycznie zablokowana do czasu przedstawienia wspomnianych dokumentów lub złożenia wyjaśnień, na podstawie których serwis może wypłacić pieniądze. Czy w tym przypadku by je wypłacił? 

Tego nie sposób ustalić. Pewne jest, że celem zbiórki jest 40 tys. zł, a do jej zakończenia pozostały cztery dni. Portal deklaruje jednak, że w przypadku zbiórek, które są sprzeczne z prawem, pieniądze są zwracane wpłacającym, a zbiórki blokowane. Pytanie tylko, czy trwająca jeszcze zbiórka jest legalna czy też nie. Bo zgodnie z polskimi przepisami samobójstwo i jego usiłowanie nie jest przestępstwem. 

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News