NewsWIDEOWOLSZTYN

Zobacz bociany na żywo! Niezwykła transmisja wolsztyńskiego nadleśnictwa2 min na czytanie

News - Zobacz bociany na żywo! Niezwykła transmisja wolsztyńskiego nadleśnictwa - myregion

Na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn odnaleziono gniazdo kolejnej pary bociana czarnego. Dzięki współpracy z Komitetem Ochrony Orłów uruchomiona została transmisja online, prosto z gniazda tych wyjątkowych ptaków.

Wolsztyńscy leśnicy wystąpili do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu o ustanowienie strefy ochronnej. – Para przystąpiła do lęgu dość późno, więc na pojawienie się piskląt musieliśmy czekać dość długo. W końcu doczekaliśmy się sukcesu lęgowego i na początku czerwca w gnieździe pojawiły się dwa pisklęta – mówi Jacek Szymków z Nadleśnictwa Wolsztyn.

W skład bocianiej pary wchodzi młoda, 4-letnia samica ,,Skierka”. Pochodzi z Nadleśnictwa Skierniewice w Puszczy Bolimowskiej, gdzie została zaobrączkowana i co ciekawe, członkowie KOO założyli jej nadajnik GPS.

W roku 2020 samica próbowała przystąpić do lęgu w dwóch innych gniazdach, ale została przepędzona przez stare ptaki. Ostatecznie przystąpiła do swojego pierwszego lęgu na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn, czyli ok. 300 km od miejsca swojego pochodzenia.

Dzięki współpracy z Komitetem Ochrony Orłów wszyscy pasjonaci przyrody mogą „na żywo” podziwiać bocianią rodzinę. Członkowie stowarzyszenia otrzymali zgodę z RDOŚ w Poznaniu na transmisję online z bocianiego gniazda. Widok z kamery umieszczonej na sąsiadującej sośnie, został udostępniony dzisiaj (17.06.).

Bocian czarny, znany również jako hajstra, to kuzyn powszechnie znanego bociana białego, jednak znacznie rzadszy (ok. 1500 -1800 par w Polsce). To już kolejna para tego chronionego gatunku, która upodobała sobie wolsztyńskie lasy.

Hajstra zamieszkuje zwykle lasy liściaste i mieszane. Gniazdo zakłada w koronach starych drzew. Jego pożywienie stanowią głównie ryby i płazy, a także małe ssaki, gady i duże owady. Mimo tego, że na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn zdecydowanie dominuje sosna pospolita (91 proc.), to w kwietniu stwierdzono osiedlenie się drugiej już pary tego ptaka.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News