NewsREGION

Żniwa na finiszu. Zboża ozime wypadły dobrze, jare odczuły skutki suszy. A co z kukurydzą?1 min na czytanie

News - Żniwa na finiszu. Zboża ozime wypadły dobrze, jare odczuły skutki suszy. A co z kukurydzą? - myregion

Po kilku dniach przerwy spowodowanej deszczem rolnicy znów wyjechali na pola. Henryk Ratajczak z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w powiecie wolsztyńskim wstępnie informuje, że zboża ozime wypadły dobrze, jare odczuły trochę skutki suszy, a popularna w regionie kukurydza odżyła po ostatnich deszczach.

– Na pewno będzie trochę lepiej niż w ubiegłym roku. Chociaż na słabych ziemiach i polach położonych przy lasach susza się potęguję i rolnicy nie mogą być zadowoleni – mówi Ratajczak. Podobnie jest na łąkach, zwłaszcza tych, które znajdują się na wzniesieniach i ostatnio wyschły z powodu wysokich temperatur. Ratajczak zaznacza, że w ubiegłym roku żniwa przebiegały wolniej, bo wielu rolników czekało na komisję suszowe, które musiały ocenić starty w terenie, przed skoszeniem upraw. Teraz odbywa się to przez internet.

Ceny mogłyby być wyższe, choć w skupach płacą nieco więcej niż w ubiegłym roku. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że rosną też koszty związane z produkcją. Cena za tonę rzepaku waha się od 1 tys. 580 do 1 tys. 660 zł, jęczmień jest skupowany w cenie od 500 do 580 zł/t, natomiast za pszenicę konsumpcyjną płacą obecnie od 620 do 775 zł/t, a za pszenicę paszową 650 – 690 zł/t.

Główny Urząd Statystyczny szacuje, że zbiory zbóż w Polsce z mieszankami zbożowymi mogą w tym roku wynieść około 27,9 mln, tj. o 11 proc. więcej niż w 2019 roku. Zbiory rzepaku ocenia się na około 2,6 mln ton, tj. o około 12 proc. więcej niż w minionym sezonie uprawowym. 

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News