NewsREGION

Zniesiono limit wiernych w kościołach. Arcybiskup zachęca do uczestnictwa w mszach świętych, ale informuje też, kto może zostać w domu2 min na czytanie

News - Zniesiono limit wiernych w kościołach. Arcybiskup zachęca do uczestnictwa w mszach świętych, ale informuje też, kto może zostać w domu - myregion

Od tej niedzieli (30.05.) zostają zniesione limity uczestników zgromadzeń religijnych, jednak ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, arcybiskup Stanisław Gądecki wydał dekret z wytycznymi dla wiernych. Dotyczy mszy świętych, pogrzebów, odwiedzin u chorych, modlitwy różańcowej, sakramentu bierzmowania.

Arcybiskup przypomina, że należy pamiętać o zakrywaniu twarzy maseczką i zachowywać bezpieczny dystans od innych osób. Informuje, że dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej dla wszystkich obowiązuje tylko do tej niedzieli. Od następnej będzie dotyczyć tylko osób w podeszłym wieku, kobiet w ciąży, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. 

Dekretem arcybiskupa został przedłużony czas komunii wielkanocnej do święta Podwyższenia Krzyża Świętego, czyli do 14 września. – Przyjęcie komunii wielkanocnej w naznaczonym terminie należy do podstawowych obowiązków katolika. Zachęcam gorąco Archidiecezjan, którzy jeszcze tego nie uczynili, aby z żywą wiarą i żarliwą skruchą przystąpili do sakramentu pokuty i duchowo odnowieni przyjęli Chrystusa w komunii świętej – apeluje arcybiskup Stanisław Gądecki. Możliwe jest również odwiedzanie chorych z sakramentami świętymi, jeżeli ci wyrażą taką wolę. 

Stanisław Gądecki odnosi się także do kwestii bierzmowania. Informuje, że w parafiach, gdzie miało się ono odbyć wiosną, może się odbyć latem lub jesienią. Termin należy ustalić z biskupem. Arcybiskup zachęca, aby organizować wspólnie bierzmowania międzyparafialnych lub dekanalne. Zaznacza również, że w parafiach, w których bierzmowanie przewidziane było na jesień, sakrament ten udzielony zostanie według dotychczasowych ustaleń.

Kuria informuje też, że można powrócić do spotkań grup duszpasterskich oraz grupowego przygotowania do przyjęcia sakramentów. We wszelkich spotkaniach nieliturgicznych należy przestrzegać limitu 150 osób. Katecheza przedmałżeńska oraz spotkania w poradniach dla narzeczonych wracają do normalnego trybu funkcjonowania od poniedziałku (1.06.), według ustalonego wcześniej harmonogramu. 

RED

FOTO: Archidiecezja Poznańska

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News