NewsWOLSZTYN

Znany piekarz nagrodzony za działalność dobroczynną. Pomagał niepełnosprawnym i ubogim2 min na czytanie

News - Znany piekarz nagrodzony za działalność dobroczynną. Pomagał niepełnosprawnym i ubogim - myregion

Kordzik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej to najwyższe odznaczenie honorowe nadawane rzemieślnikom za szczególne zasługi dla rozwoju rzemiosła, wybitnym przedstawicielom życia społeczno – politycznego i gospodarczego z kraju i zagranicy za szczególne dokonania na rzecz rozwoju rzemiosła czy pracownikom organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła za wybitne zasługi na rzecz środowiska a także osobom, które bezinteresownie działają na rzecz społeczności lokalnej. 

We wtorek (8.09.) Kordzikiem WIR uhonorowany został Mieczysław Markowski – mieszkaniec Wolsztyna, który przez długie lata aktywności zawodowej, prowadził także działalność społeczną i dobroczynną. Przez wiele lat prowadził piekarnię i sklep przy ul. Dworcowej, a latach 80, wraz ze sponsorem – Helmutem Spielerem i ks. prof. Janem Radkiewiczem założył fundację Charytatywne Centrum Medyczne w Wolsztynie, która wspierała osoby niepełnosprawne i ubogie, a także osoby dotknięte kryzysem okresu transformacji ustrojowej, które – jak sam wspomina, nie mogły się odnaleźć w nowej rzeczywistości społeczno gospodarczej. 

– Fundacja sprowadzała z zagranicy, głównie z Niemiec, sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, leki, odzież, meble i artykuły gospodarstwa domowego. Wszystko to trafiało do osób potrzebujących z terenu Wielkopolski i lubuskiego, skąd pochodzę, ale także do szkół, przedszkoli, szpitali i instytucji. To były nie tylko przedmioty codziennego użytku, ale też sprzęty i leki ratujące zdrowie i życie – wylicza Mieczysław Markowski.

– Przypadł mi w udziale ogromny zaszczyt wręczenia odznaczenia człowiekowi, który żyje nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Zawsze przypominam sobie takie powiedzenie: „Tyle jesteś wart, ile od siebie możesz dać drugiemu człowiekowi.” Drogi panie Mieczysławie, oby takich ludzi, jak pan było więcej. Wówczas możemy powiedzieć, że kochamy Ojczyznę, jesteśmy z nią bardzo związani i jesteśmy oddani drugiemu człowiekowi, który nie może sobie w życiu poradzić – mówił wręczając prestiżowe wyróżnienie wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego, Antoni Odzimek. 

EI

Fot. Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News