NewsNOWY TOMYŚL

Znany autor książek dla dzieci Grzegorz Kasdepke gościem biblioteki w Nowym Tomyślu2 min na czytanie

News - Znany autor książek dla dzieci Grzegorz Kasdepke gościem biblioteki w Nowym Tomyślu - myregion

Na facebookowym profilu nowotomyskiej biblioteki 9 lutego obyło się spotkanie z autorem książek dla dzieci – Grzegorzem Kasdepke. Poprowadziła je Barbara Gawryluk – dziennikarka, ale również autorka książek dla najmłodszych. 

Tematem spotkania były uczucia i emocje. Czym one właściwie są i jak przekazywać dzieciom treści, których nie potrafimy opisać własnymi słowami? Nic prostszego! Wystarczy przyjść do biblioteki i wypożyczyć książki Grzegorza Kasdepke. Jedną z nich jest książka pt. „Horror! Czyli skąd się biorą dzieci?”, której fragment przeczytała prowadząca spotkanie Barbara Gawryluk. 

Książki Grzegorza Kasdepke w prosty sposób formułują odpowiedzi na trudne pytania, z którymi często borykają się rodzice starający się trafnie ująć to, czego oczekują najmłodsi oczekują – prawdy. Przygoda z pisaniem dla najmłodszych zaczęła się, gdy Grzegorz Kasdepke został ojcem. To jego syn stał się pierwowzorem postaci Kacpra, która zainspirowała go do stworzenia rewelacyjnej książki pt.” Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko” oraz innych poczytnych tytułów, które z pewnością zna każdy fan jego twórczości. Autor przyznaje, że spora część historii i postaci z jego opowieści to postacie mające swe autentyczne pierwowzory, niemniej jednak uwielbia, gdy ponosi go fantazja i w ten sposób powołuje do życia fikcyjnych bohaterów i wprowadza do swych książek zupełnie fikcyjne wątki.

Książką, której także rozmówcy poświęcili podczas spotkania sporo uwagi, jest książka pt. „Wszystkie kolory świata”. Jest ona efektem pracy 43 pisarzy (w tym Grzegorza Kasdepke i Barbary Gawryluk) oraz ilustratorów, a można w niej znaleźć 20 wyjątkowych utworów, które odwołują się do empatii, pomagają przezwyciężać trudności oraz przynoszą nadzieję na lepszy i otwarty na różnorodność świat.

Film ze spotkania będzie dostępny jeszcze przez miesiąc na facebookowym profilu nowotomyskiej biblioteki. Oglądając go dowiecie się również – dlaczego wydane wcześniej książki zmieniają swoją szatę graficzną, skąd goście spotkania czerpią pomysły na kolejne historie? Zapewne fani „Detektywa Pozytywki” zastanawiają się, które postacie zawarte w książce mają swe autentyczne pierwowzory albo czy pan Grzegorz pisze w dzień czy w nocy, a może także która książka jest dla niego najważniejsza?

Dodajmy na koniec, że oboje rozmówcy odwiedzili przed laty nowotomyską bibliotekę i wówczas spotkali się z czytelnikami na żywo. A ponieważ wywieźli z Nowego Tomyśla miasta niezapomniane wspomnienia, obiecali, że kiedy sytuacja na to pozwoli, chętnie powrócą. 

RED

Podziel się informacją ...
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News