NewsREGION

Zmiany w programie szczepień. I kolejne osoby zwolnione z obowiązku noszenia maseczek1 min na czytanie

News - Zmiany w programie szczepień. I kolejne osoby zwolnione z obowiązku noszenia maseczek - myregion

Wczoraj (10.03.) ogłoszono nowe regulacje dotyczące ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa i programem szczepień. Większość przepisów z rządowego rozporządzenia zacznie obowiązywać dzisiaj (11.03.).

Nowa regulacja przewiduje, że ozdrowieńcy będą poddawani szczepieniu przeciw COVID-19 nie wcześniej niż trzy miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. – Przedmiotowa regulacja wynika z przesłanek klinicznych, bowiem w przypadku ozdrowieńców szczepienie stanowi drugi kontakt ich organizmów z antygenem, stąd dla zapewnienia właściwego poziomu odporności wystarczające jest zaszczepienie takich osób jedną dawką szczepionki – wyjaśniono w uzasadnieniu rozporządzenia. Ozdrowieńcy, którym już wystawiono skierowanie na szczepienie nie muszą się martwić. Będą mogli się poddać szczepieniu bez konieczności odczekania trzech miesięcy.

Zmiany dotyczą również kolejności szczepień przeciw COVID-19. Uprawnione do szczepień w ramach etapu pierwszego będą osoby, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto jeszcze leczenia, jak również biorcy oczekujący na przeszczep.

Według raportu publikowanego przez Ministerstwo Zdrowia w powiecie grodziskim podano już 3 tys. 869 dawek szczepionki, w tym 1 tys. 156 osób otrzymało drugą dawkę. W ciągu ostatniej doby zaszczepiono 215 osób, w tym 67 drugą dawką. W powiecie wolsztyńskim od początku programu szczepień podano o 986 dawek więcej, drugą dawką zaszczepiono 1 tys. 677. W ciągu ostatniej doby podano 273, a drugą dawką 22. Najwięcej szczepień podano w powiecie nowotomyskim – 5 tys. 982, w tym drugą dawką 1 tys. 717. W ciągu ostatniej doby 267, w tym drugą dawką 19.

W ramach nowych przepisów wprowadzono dodatkową grupę osób zwolnionych z nakazu zasłaniania nosa i ust – maseczki nie muszą nosić osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News