NewsWOLSZTYN

Zmiany w maturach i egzaminach ósmoklasisty. Okrojony program, mniej egzaminów2 min na czytanie

News - Zmiany w maturach i egzaminach ósmoklasisty. Okrojony program, mniej egzaminów - myregion

Minister Edukacji, Przemysław Czarnej zapowiedział, że z zmiany w maturach i egzaminach ósmoklasisty będą jednorazowe, z powodu pandemii.

Egzaminy ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Tak, jak w ubiegłym roku szkolnym, nie będzie ustnych egzaminów maturalnych z języka obcego i polskiego. Nie będzie też obowiązku przystąpienia do egzaminu w formie rozszerzonej, a matematyka została okrojona z geometrii. – To trudny dział, z którym wielu uczniów ma problem. Niektóre szkoły, na przykład nasza, mają już ten materiał przerobiony – mówi Katarzyna Lulkiewicz, dyrektor wolsztyńskiego ogólniaka.

Z geografii na poziomie rozszerzonym usunięto część treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie czy zróżnicowanie językowe ludności świata.

– Z języka polskiego do wyboru będzie dodatkowy temat rozprawki – mówi Lulkiewicz. Jeśli matura ustna lub rozszerzenie będzie uczniom potrzebne w rekrutacji na studia, mogą zgłosić chęć zdawania takiego egzaminu. W ubiegłym roku, gdy egzaminy ustne nie były obowiązkowe, w wolsztyńskim ogólniaku nie było chętnych, żeby je zdawać. Ostateczną deklarację wyboru egzaminów trzeba złożyć do lutego.

Z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego usunięto z listy lektur obowiązkowych „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza. Z kolei z matematyki ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz bryły przestrzenne, a z języka angielskiego z egzaminu zniknęły czas past perfect oraz mowa zależna.

JP

Podziel się informacją ...
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News