GRODZISKNews

Zmarł pierwszy proboszcz grodziskiej parafii. Był zakażony koronawirusem2 min na czytanie

GRODZISK - Zmarł pierwszy proboszcz grodziskiej parafii. Był zakażony koronawirusem - myregion

Ks. Kazimierz Cieszewicz miał 90 lat. Zmarł wczoraj (18.11.) wieczorem. Od ubiegłego roku przebywał w domu księży emerytów w Ostrowie Wielkopolskim. Po wykryciu zakażenia koronawirusem trafił do szpitala, gdzie po kilku dniach zmarł.

Duchowny urodził się 10 grudnia 1930 w Strzelcach Wielkich koło Gostynia. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 roku w Poznaniu. Posługę kapłańską początkowo pełnił jako wikariusz w Dolsku, a od 1958 roku w Grodzisku Wielkopolskim. Po 12 latach pracy wikariuszowskiej otrzymał zadanie stworzenia nowej, odrębnej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W 1982 roku został powołany na stanowisko proboszcza w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie.

Ksiądz przeszedł na emeryturę w roku 2004, dalej pozostawał jednak aktywny duszpastersko w parafii w Krotoszynie. Od lipca 2019 roku mieszkał w domu księży emerytów.

Obecny proboszcz parafii w Grodzisku ks. Cezary Bukowski wspomina, że jeszcze w ubiegłym roku odwiedził ks. Ciszewicza. – Zostaliśmy bardzo mile przyjęci. Ksiądz wspominał ze szczegółami lata, które spędził w Grodzisku. Miał dobrą pamięć i miło się z nim rozmawiało – mówi ks. Bukowski. Zaznacza, że ks. prałat planował odwiedzić Grodzisk. – Dwa razy przekładał wizytę z powodu pandemii. Informację o jego odejściu przyjąłem z wielkim smutkiem – mówi proboszcz. Zaznacza, że ks. Ciszewicz cały czas był we wspomnieniach parafian. – Podczas odwiedzin w czasie kolędy w wielu domach rozmawialiśmy o księdzu i jego pracy w tworzeniu naszej parafii – mówi Bukowski.

Sam ksiądz prałat w Przewodniku Katolickim wspominał, że miał aż jedenaścioro rodzeństwa, a on był najmłodszy z braci. Podobnie jak pozostali służył jako ministrant. Jego powołanie rozwinęło się dzięki religijnej i pełnej miłości atmosferze w domu rodzinnym. Szczególnym przewodnikiem na drodze duchowej młodego Ciszewicza okazał się ks. wikariusz Władysław Zygmunt, który później był także jego prefektem w liceum w Kórniku.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się jutro (20.11.) o godz. 19.30 w bazylice św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie wprowadzeniem i mszą żałobną. W sobotę (21.11.) o godz. 11 zaplanowano mszę pogrzebową, a potem pogrzeb na miejscowym cmentarzu parafialnym.

JP

Foto: Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie

Podziel się informacją ...
 • 11
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  11
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK