NewsNOWY TOMYŚL

ZGM odpowiada na protest mieszkańców: mamy obowiązek zapewnić lokal zastępczy2 min na czytanie

News - ZGM odpowiada na protest mieszkańców: mamy obowiązek zapewnić lokal zastępczy - myregion

Mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej jednej z kamienic przy Placu Niepodległości sprzeciwiają się decyzji Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej dotyczącej udostępnienia jednego z mieszkań kobiecie, która w ich ocenie mogła przyczynić się do pożaru kamienicy na deptaku. Wskutek tragicznego zdarzenia 14 osób straciło dach nad głową, a jedna poniosła śmierć. W ocenie Tomasza Tomaszewicza, mieszkającego w centrum radnego, kobieta bezpośrednio przyczyniła się do nieumyślnego wzniecenia ognia. – I w związku z tym członkowie wspólnoty zwrócili się do burmistrza z prośbą o zmianę nierozsądnej w ich ocenie decyzji dotyczącej przydzielenia tej pani lokalu w innej kamienicy – wyjaśnia Tomaszewicz. Podkreśla, że chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo, a według zebranych przez niego informacji, kobieta jest konfliktowa i nie przestrzega regulaminu porządku domowego. 

Do wniosku wspólnoty odniosła się prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu Zofia Matuszczak. Tłumaczy ona, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów wynajmujący, tj. gmina, ma obowiązek zapewnić najemcy lokal zamienny w sytuacji, gdy korzystanie z wynajmowanego lokalu jest niemożliwe z uwagi na awarię wymagającą koniecznej naprawy. Matuszczak podkreśla, że taki obowiązek wynika również z jednej z uchwał Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu i zwraca uwagę, że lokal zamienny jest przydzielany na rok, do chwili przydziału innego, docelowego lokalu komunalnego. – Jest oczywistym, że jako lokali zamiennych użyto tych z gminnego zasobu, które pozostawały wolne. – Ale niestety gmina nie dysponuje wystarczającą liczbą lokali komunalnych i nie jest w stanie zapewnić ich wszystkim chętnych – tłumaczy prezes ZGM. 

Zofia Matuszczak podkreśla również, że wspólnota uzasadnia swój wniosek problemami z innymi lokatorami, a to nie ma związku z obecną sytuacją. Zaznacza, że prokuratura nadal prowadzi w sprawie postępowanie i nie ma jednoznacznych stwierdzeń, czy ktokolwiek przyczynił się do wybuchu ognia. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News