NewsWOLSZTYN

Zdrożało ciepło. W spółdzielniach mieszkaniowych są podwyżki rzędu 80 – 100 zł1 min na czytanie

News - Zdrożało ciepło. W spółdzielniach mieszkaniowych są podwyżki rzędu 80 – 100 zł - myregion

Podwyżka dotyczy mieszkańców bloków, które ogrzewane są z sieci ciepłowniczej ECO w Opolu czyli mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych Adamowo i Zjednoczenie. – Każda podwyżka choćby najmniejsza, zawsze budzi niezadowolenie. Podwyżka cen ciepła jest niezależna od spółdzielni. Dostawca energii wnioskuje o zgodę na nią do Urzędu Regulacji Energetyki, który jest centralnym organem administracji rządowej. Jeśli urząd wyrazi na nią zgodę, my jak spółdzielnia jesteśmy o tym jedynie powiadamiani – wyjaśnia Jarosław Inda, wiceprezes spółdzielni Adamowo.

– Nowa stawka obowiązuje od 1 lipca, ale w związku z tym, że nasi mieszkańcy płacą zaliczkę, która potem jest wyrównywana do poziomu faktycznego zużycia, to stawki się teraz nie zmieniają – mówi prezes Zjednoczenia, Zdzisław Przymuszała. – Cena energii cieplnej u nas to dotychczas 2,20 zł/m2 mieszkania. Wzrosła o ok. 6 proc., czyli ok. 13 gr za metr powierzchni mieszkania. W mieszkaniach średniej wielkości, ok. 50 m kw. Da to na koniec roku, przy wyrównaniu, dodatkowe ok. 40 zł. – wyjaśnia. Rocznie koszty ogrzewania 50-metrowego mieszkania wzrosną o ok. 80 zł.

Mieszkańcy bloków w Komorowie i na Żeromskiego, należących do Adamowa, płacą dziś za ogrzewanie ok 3 zł/m2. Ich stawi wzrosną o ok. 16 gr/m2, co daje o ok 50 zł wyższy koszt ogrzewania w tym roku, a blisko 100 zł w skali pełnego roku.

– Podobnie, czyli o ok. 5-6 proc. wzrosły w tym roku także ceny prądu i gazu – dodaje Zdzisław Przymuszała.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News