NewsWOLSZTYN

Zdrowi i chorzy w jednej kolejce. Jeśli się COVID-u nie ma, to można go złapać podczas testowania4 min na czytanie

News - Zdrowi i chorzy w jednej kolejce. Jeśli się COVID-u nie ma, to można go złapać podczas testowania - myregion

Mieszkanka gminy Wolsztyn przeszła niedawno poważną infekcję grypopodobną, po której lekarka postanowiła ją wysłać na test. – Ledwo żyłam. Wszystko mnie bolało i miałam straszny kaszel. Leżałam jak betka, brałam antybiotyk i czekałam… Bo dostałam kod i miałam się sama zarejestrować na pobranie próbki – opowiada kobieta. – We wtorek (3.11.) dzwoniliśmy przez kilka godzin z dwóch telefonów i w końcu się udało. Termin badania… Sobota (7.11.), godz. 9. Do tego czasu zdążyło mi się poprawić. W piątek nie miałam już gorączki, w sobotę został tylko kaszel – wspomina.

W kolejkę do punktu pobrań Czytelniczka ustawiła się o 8.20. – Stałam już wtedy na wysokości dawnej kostnicy, a za mną wciąż przybywało ludzi. Gdy zbliżałam się do drzwi, kolejka za mną kończyła przy skrzyżowaniu, koło dentysty. Było strasznie zimno. Schowałam nos w szalik i patrzyłam jak kolejni ludzie wchodzą i wychodzą, ale nie widziałam, by choć raz ktoś wyszedł zdezynfekować klamkę – mówi Czytelniczka. – W pewnym momencie moją uwagę zwróciła kobieta, która podeszła do osoby stojącej za mną. Rozmawiały głośno, bez żadnego skrępowania. Aż się odwróciłam, gdy usłyszałam, jak jedna z kobiet mówi, że „pierwszy test miała pozytywny i właśnie idzie zrobić drugi”. Zimny dreszcz przeszedł mi po plecach – dodaje.

Umówiona na 9, przyszła po 8, a po 10 opuściła punkt pobierania próbek i wróciła do domu. Miała tam zostać na kwarantannie do czasu otrzymania wyniku. – Potem dwie drogi. Wynik negatywny i jestem wolna albo pozytywny i izolacja domowa. Co ciekawe, w domu z całej pięcioosobowej rodziny tylko ja miałam kwarantannę. Reszta rodziny mogła robić co chciała i chodzić, gdzie chciała. A gdybym była zakażona? – pyta Czytelniczka. Wynik był negatywny, ale kobieta od kilku dni zastanawia się, co mogła złapać w tej kolejce? – Może i ja się nie znam, ale czy naprawdę nie można zaprowadzić w tym jakiejś logiki? Idąc na test się nie bałam. Boję się dopiero teraz – przyznaje.

Na stronie sanepidu, w zakładce najczęściej zadawane pytania można znaleźć informacje dotyczących nowych zasad kwarantanny i izolacji domowej, które obowiązują od 24 października. Są wśród nich także te:

Osoba, z którą mieszkam jest na obowiązkowej kwarantannie. Czy ja również muszę iść na kwarantannę? Nie, jeśli nie miałeś bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem. Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie, np.: członkowie rodziny zamieszkujące z osobą, która została kwarantannowana ze względu na styczność w pracy z osobą zakażoną/chorą lub rodzice zamieszkujący z dzieckiem poddanym kwarantannie, ze względu na wystąpienie wirusa w szkole.

Mam pozytywny wynik testu na koronawirusa, przebywam w izolacji domowej i nie mam objawów. Ile dni potrwa izolacja? Izolacja domowa trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19. W przypadku, gdy w czasie izolacji domowej wystąpią objawy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

Czy wykonywany jest kolejny test osobie, która opuszcza izolację po 10 dniowej kwarantannie? Jeśli lekarz POZ nie zdecyduje inaczej, w przypadku braku objawów izolacja zostaje zakończona po 10 dniach od daty pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 bez konieczności wykonywania testu.

Czy przy ponownym skierowaniu na test (wynik nierozstrzygający) muszę odbyć kolejną 10 dniową kwarantannę? Tak, obowiązuje Cię kolejna 10 dniowa kwarantanna.

Jakie są zasady 7-dniowej kwarantanny? W przypadku osoby zamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, i która została poddana z tej przyczyny izolacji w warunkach domowych, okres obowiązkowej kwarantanny ulega zakończeniu po 7 dniach od dnia zakończenia tej izolacji.

Więcej TUTAJ

EI

Podziel się informacją ...
 • 50
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  50
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News