NewsNOWY TOMYŚL

Zdobył dwa bieguny, wspiął się na Klimandżaro. W bibliotece mówił o tym, jak znalazł motywację2 min na czytanie

News - Zdobył dwa bieguny, wspiął się na Klimandżaro. W bibliotece mówił o tym, jak znalazł motywację - myregion

Biblioteka w Nowym Tomyślu zorganizowała kolejne spotkanie. Tym razem gościem był Jan Mela – podróżnik i społecznik, który mimo trudności życiowych zdobył wraz z Markiem Kamińskim oba bieguny, wspiął się na Kilimandżaro i Elbrus oraz przebiegł nowojorski maraton. Gość spotkania opowiedział o sobie i swojej książce pt. “Poza horyzonty”.

Zaproszony przez bibliotekarki Strefy Koloru Jan Mela zaprezentował swoim słuchaczom wykład o tym, jak ważne w życiu człowieka są akceptacja, odwaga i pasje. To właśnie wiara w siebie, zrozumienie i uznanie swoich niedoskonałości są kluczem do zdobywania szczytów i życiowych celów. Spotkanie miało charakter motywacyjny, a jego odbiorcami była młodzież, która z zainteresowaniem wysłuchała, jak zmiana perspektywy i nastawienia może zmienić całe nasze życie. 

Gość opowiadał również o swoich podróżach, przełamywaniu psychicznych i fizycznych barier w trakcie przygotowań do pierwszej wyprawy. Właśnie to doświadczenie zmieniło jego myślenie o sobie i otaczającym go świecie. Zwrócił uwagę na to, jak istotny jest drugi człowiek i że wsparcie osób, które w nas wierzą to połowa sukcesu. Książka „Poza Horyzonty” opowiada o wszystkich etapach dążenia do samoakceptacji i wiary w swoje możliwości, bo wszystko czego się boimy jest tylko wytworem naszej wyobraźni.

Kwintesencją tego są słowa Jana Meli: „ z każdego doświadczenia można wyciągnąć coś dobrego. Coś, co nas wzmocni. Nie ma takiej trudności, której nie da się pokonać ani dołka, z którego nie dałoby się wyjść – tego nauczyli mnie rodzice. Powstawanie po upadkach jest ważniejszą umiejętnością, niż zdobywanie biegunów, szczytów czy linii mety maratonu. Bez tej umiejętności nie dałbym sobie rady w życiu. Dzisiaj, jako dorosły już facet (i coraz bliższy dojrzałości) dzielę się swoimi doświadczeniami, prowadząc szkolenia motywacyjne. Ekstremalne wyprawy nie są dla mnie najważniejsze, ale były pretekstem do pokazania, że niepełnosprawność nie musi oznaczać końca aktywnego życia. A niepełnosprawny tak naprawdę jest każdy z nas – bez wyjątku. Marek Kamiński uwierzył we mnie, gdy samemu brak mi było wiary w cokolwiek. Podzielił się ze mną wiarą w marzenia. Teraz ja przekazuję to dalej”. 

Gość spotkania przekazał swoim słuchaczom wiele mądrości życiowych, m.in. tę, że wszystko jest możliwe, wystarczy tylko zrobić ten pierwszy krok. Spotkanie odbyło się w ramach projektu: ”Wydarzyło się naprawdę” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

RED

News - Zdobył dwa bieguny, wspiął się na Klimandżaro. W bibliotece mówił o tym, jak znalazł motywację - myregion
Podziel się informacją ...
 • 12
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  12
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News