NewsNOWY TOMYŚL

Zastępca burmistrza Nowego Tomyśla komentuje chaos wokół autobusów szkolnych3 min na czytanie

News - Zastępca burmistrza Nowego Tomyśla komentuje chaos wokół autobusów szkolnych - myregion

O problemach z autobusami szkolnymi, które dowożą dzieci do szkoły w Borui Kościelnej (gm. Nowy Tomyśl) po raz pierwszy pisaliśmy TUTAJ Rodzice skarżą się, że autobus się spóźnia i dzieci nie docierają punktualnie na pierwszą lekcję. Problem jest też z powrotem do domu. Gdy na początku roku szkolnego jeździł tylko jeden autobus zdarzało się, że uczniowie wracali do domu nawet ok. godz. 17. – Do szkoły samochodem jedziemy piętnaście minut, a autobusem nawet godzinę – mówią niezadowoleni rodzice. Dyrektor placówki prosiła o kilka dni na dogranie rozkładu jazdy i o cierpliwość.

Teraz sprawę komentuje zastępca burmistrza Nowego Tomyśla – Grażyna Pogonowska. Wyjaśnia, że gmina Nowy Tomyśl w ramach przetargu wybrała firmę odpowiedzialną za dowozów uczniów do szkół. Najkorzystniejsza była oferta Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Poznaniu.

– Zamawiający w postępowaniu nie określał wielkości taboru jakim ma wykonywać usługę na danej trasie. Trasy przewozów oraz szczegółowe postanowienia dotyczące dni i godzin dowozów ustalane są przez wykonawcę w porozumieniu z dyrektorami jednostek oświatowych. Wykonawca zobowiązany jest świadczyć usługi w taki sposób, aby czas przebywania uczniów w podróży był jak najkrótszy, a nadto winien uwzględniać to, aby przewożeni uczniowie mogli punktualnie rozpocząć zajęcia lekcyjne i bez zbędnego oczekiwania na nie – tłumaczy Pogonowska. – Usługi przewozowe będą odbywać się najkrótszą możliwą trasą z domu do szkoły i po skończonych zajęciach lekcyjnych ze szkoły do domu. W związku z powyższym gmina płaci wybranemu przewoźnikowi za przejechany każdy kilometr na danej trasie. Liczba autobusów nie wpływa na koszty, a co za tym idzie gmina nie generuje z tego tytułu oszczędności – mówi zastępca burmistrza i podkreśla, że liczba autobusów została dopasowana do aktualnych potrzeb oraz liczby uczniów uprawnionych do dowożenia.

Zastępczyni burmistrza informuje, że od 2 września uczniów do szkoły podstawowej w Borui Kościelnej dowożą dwa autobusy. Rozkład jazdy autobusów został zamieszczony na stronie internetowej. – Każdego dnia zapewnione są dwa odwozy. Pierwszy odwóz uczniów codziennie od godz. 13, a drugi w poniedziałki, środy i piątki od godz. 14.55, a we wtorki i czwartki, gdy zajęcia lekcyjne trwają dłużej od godz. 15.45 – mówi Pogonowska. Podkreśla, że nowy przewoźnik jest w stałym kontakcie z dyrektorem szkoły podstawowej w Borui Kościelnej, dyrektorami pozostałych szkół oraz Urzędem Miejskim w Nowym Tomyślu. – Stara się wypracować korzystne rozwiązania dotyczące krótszego czasu przejazdu autobusów – mówi Pogonowska.

Rodzice dzieci z Borui Kościelnej przyznają, że jest trochę lepiej. Jednak nadal zdarza się piętnastominutowe opóźnienie podczas popołudniowych kursów. Problemem są jeszcze kursy we wtorek i czwartek, bo nie wiadomo jaką trasę wybiera kierowca oraz o której dzieci będą w domu.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News