NewsWOLSZTYN

Zarabianie na kryptowalutach? Nie dajcie się oszukać, to bujda!2 min na czytanie

News - Zarabianie na kryptowalutach? Nie dajcie się oszukać, to bujda! - myregion
????????????????????????????????????

W ostatnich dniach wolsztyńscy Policjanci otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące oszustw w Internecie na szkodę mieszkańców powiatu wolsztyńskiego.

W piątek (4.06.) do wolsztyńskich policjantów dotarła informacja o oszustwie na szkodę mieszkanki Moch. Jak ustalili Policjanci kobieta otrzymała meila z poradnikiem, który wskazywał jak handlować kryptowalutami. Zainteresowała się taką możliwością zarabiania odpowiedziała na wiadomość, czego konsekwencją był późniejszy kontakt telefoniczny z przedstawicielką platformy internetowej i propozycja współpracy. Podczas tej i kolejnych rozmów kobieta zgodziła się na założenie specjalnego konta, pobranie aplikacji do płatności mobilnych, przelanie ze swojego konta bankowego równowartości 250 dolarów. Ostatecznie zainstalowała na swoim komputerze i telefonie programy do zdalnego sterowania pulpitem. Wszystko to spowodowało, że mieszkanka Moch udostępniła przestępcom dane do swojej bankowości elektronicznej, co z kolei przełożyło się na kilka – szczęśliwie nieudanych – prób zaciągnięcia pożyczek gotówkowych.

W poniedziałek (7.06.) Policjanci wydziału kryminalnego przyjęli zawiadomienie o oszustwie podczas transakcji sprzedaży na internetowym serwisie ogłoszeniowym. Pokrzywdzona, którą okazała się mieszkanka Świętna wystawiła na sprzedaż kilka nieużywanych przez siebie przedmiotów. Na ofertę, za pośrednictwem komunikatora internetowego odpowiedziała osoba przedstawiająca się, jako mieszkanka małopolski. Kobieta była zainteresowana zakupem lampki nocnej. Ze względu na znaczną odległość zaproponowała też pokrycie kosztów przesyłki. Podczas rozmowy nakłoniła sprzedającą do kliknięcia w przesłany przez siebie link, a następnie przejście procedury logowania, które wymuszało podanie danych bankowych. Konsekwencją tego były cztery transakcje, z których jedna zakończyła się niepowodzeniem i kradzież około 900 złotych.

W obu sprawach wszczęte zostały postępowania przygotowawcze. W przypadku ustalenia sprawców mogą oni trafić do więzienia nawet na osiem lat. Policjanci po raz kolejny apelują do wszystkich o daleko idącą ostrożność w podobnych przypadkach. – Nigdy nie pozwalajmy nieznanym osobom na zdalny dostęp do swoich komputerów, nigdy też nie udostępniajmy im swoich kont bankowych. W takich przypadkach ostrożność, nawet, jeśli okaże się przesadna może być zachowaniem, które uchroni nas przed staniem się ofiarą oszusta – mówi asp. sztab. Wojciech Adamczyk z wolsztyńskiej policji.

Opr. JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News