NewsWOLSZTYN

Zapraszają na śniadanie z historią. Odbędzie się w 200-letnim domu, a poprowadzi je muzealnik1 min na czytanie

News - Zapraszają na śniadanie z historią. Odbędzie się w 200-letnim domu, a poprowadzi je muzealnik - myregion

Pracownia Boruja to blisko 200-letni dom i zagroda wpisana na listę zabytków, która odnawiana jest tradycyjnymi metodami przy wykorzystaniu rozwiązań ekologicznych. Już niedługo ma się stać Centrum Edukacji Ekologiczno Społecznej. Właśnie tutaj w sobotę (19.09.) odbędzie się pierwsze z trzech Śniadań Olenderskich. 

– Podczas śniadań przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich Boruja będziemy przybliżać mieszkańcom i zaproszonym gościom historię, tradycję i kulturę regionu olenderskiego – mówi Agnieszka Zdunek, inicjatorka spotkań. Pierwsze śniadanie poświęcone będzie historii i tradycji Olędrów, a poprowadzi je Mariusz Przybyła z Muzeum Regionalnego w Wolsztynie. Kolejne zaplanowano na 26 września, a dotyczyć będzie zapomnianych roślin, o których będzie opowiadać Marta Nowicka z Muzeum Regionalnego w Wolsztynie. Z kolei 3 października o przyszłości będzie mówił wójt gminy Siedlec Jacek Kolesiński. Wszystkie spotkania rozpoczną się o godz. 11. 

Pracownia Boruja to inicjatywa Agnieszki Zdunek, prowadzącej bloga i podcast Jest Zielono, która wraz z Fundacją Inspirator od kilku lat działa na terenie wsi Boruja i sąsiednich sołectw. Zajmuję się animowaniem kultury i ekologią. Przykłady jej działań to ogród przyjazny pszczołom, który powstał w ubiegłym roku, czy kilkanaście warsztatów ekologicznych organizowanych w tym roku. Zdunek pracuje też nad edukacją liderów lokalnych grup, które w przyszłości będą działać na rzecz swoich wsi. – Śniadania Olenderskie to unikatowe w naszym regionie wydarzenia. Mam nadzieję, że dzięki nim mieszkańcy przypomną sobie i docenią walory historyczne wsi olenderskiej oraz zmotywują się do dalszej, wspólnej pracy na rzecz swojej społeczności – mówi Agnieszka Zdunek.

JP

Podziel się informacją ...
 • 90
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  90
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News