NewsWOLSZTYN

Zamiast drogi – piaskownica. Sołtys: Po dwóch latach wróciłem do punktu “zero”2 min na czytanie

News - Zamiast drogi – piaskownica. Sołtys: Po dwóch latach wróciłem do punktu “zero” - myregion

Sołtys Rudna od przeszło dwóch lat wydeptuje ścieżki w strawie drogi przez wieś. Najpierw na przeszkodzie stał brak pieniędzy, potem okazało się, że na potencjalną drogę składa się kilka działek prywatnych, a gdy udało się je przejąć, to znów nie ma pieniędzy. – Ostatnio usłyszałem w starostwie, że sprawa zostanie skierowana na komisję budżetową, która zastanowi się, czy znajdzie środki na budowę tej drogi w 2022 roku.

– Jeden z urzędników powiedział mi, że dzisiaj budowa dróg jest bardzo kosztowna. Za 1m2 trzeba zapłacić 250 zł – mówi Ryszard Ciesielski. – Zaszalejmy i niech będzie „pełnowymiarowa”, czyli 5-metrowa. Jej długość to 430 mb – wylicza. Koszt – 537 tys. 500 zł. Do tego koszty dokumentacji… Może wyjść ok. 1 mln. Sołtys ma nadzieję, ale nie dowierza, że powiat znajdzie tę kwotę dla Rudna i przyznaje, że rozumie, że budżet jest niewielki, a „na utrzymaniu” chociażby szpital…

– W ogóle zastanawiam się dlaczego ta droga ma status drogi powiatowej. Nie jestem ekspertem, ale czytałem, że droga powiatowa to droga łącząca gminy i powiaty, a ta niczego nie łączy. Prowadzi przecież do domów mieszkańców i do lasu. Korzystają z niej tylko mieszkańcy, więc jest to de facto droga lokalna. Nikt przecież nie pojedzie np. do Nowej Soli po piaskach Rudna i przez las, skoro może pojechać normalną drogą – tłumaczy Ryszard Ciesielski i dodaje, że rozmawiał już nawet z zastępcą burmistrza Wolsztyna i gdyby radni powiatowi i miejscy wyrazili aprobatę, to gmina mogłaby tę drogę przejąć, a wtedy być może znalazłyby się pieniądze na budowę.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News