NOWY TOMYŚLWOLSZTYN

Zakłady wznawiają produkcję i chcą zachować miejsca pracy. „Czas zacząć zarabiać pieniądze”2 min na czytanie

NOWY TOMYŚL - Zakłady wznawiają produkcję i chcą zachować miejsca pracy. „Czas zacząć zarabiać pieniądze” - myregion

To już ponad półtora miesiąca zmagań z pandemią i jak podkreśla prezes NorDanu – Waldemar Ptak, dynamika zmian i niepewność nieco się uspokoiły. Firma pracowała niedawno na najwyższych obrotach, teraz czeka na odmrożenie rynków zbytu w Wielkiej Brytanii i Irlandii. – W związku z tym, że stanęły tam wszystkie budowy, kontrahenci nie odbierają naszych produktów. Przed nami stoi jeszcze wiele znaków zapytania. Myślę, że sytuacja wyklaruje się pod koniec maja – mówi.

Część wyprodukowanego asortymentu czeka w wolsztyńskich magazynach, bo na rynki brytyjski i irlandzki trafiało aż 40 procent produkcji Nor Danu. – Gdy zwiększaliśmy produkcję nie wiedzieliśmy co nas czeka za tydzień czy dwa i czy nas przypadkiem nie zamkną. Nic takiego się nie wydarzyło więc patrząc z perspektywy czasu można było spowolnić, ale wtedy było to nie do przewidzenia. Teraz trochę zwolniliśmy, ale wciąż pracujemy w pełnym wymiarze. Zastanawiamy się nad ewentualnym skróceniem czasu prac, ale naszym głównym celem jest zachowanie miejsc pracy i przetrwanie tego trudnego okresu – mówi Waldemar Ptak.

Nikt nie ma wątpliwości, że paraliż gospodarczy poważnie odbije się na kondycji przedsiębiorstw, ale życie toczy się dalej. Strat jeszcze nikt nie policzył, a jak mówi Ireneusz Szczypski, dyrektor Szynaka Meble, nie można trwać bez końca w zawieszeniu. Szynaka i IKEA Industry w ubiegłym tygodniu wznowiły produkcję. Postój w fabryce Szynaki miał trwać tydzień, a trwał trzy. – Czas zacząć zarabiać pieniądze. Nie możemy wiecznie czekać, bo być może coś się wydarzy – wyjaśnia Szczypski. – Za trwający dwa tygodnie postój w IKEA pracownicy otrzymali 100 procent wynagrodzenia, a niewielka część załogi korzysta jeszcze z opieki nad dziećmi – twierdzo Hanna Kramska, rzeczniczka prasowa IKEA.

RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w NOWY TOMYŚL