NewsREGION

Zakład ubezpieczeń otwiera sanatoria. Warunkiem przyjęcia jest negatywny test na obecność koronawirusa2 min na czytanie

News - Zakład ubezpieczeń otwiera sanatoria. Warunkiem przyjęcia jest negatywny test na obecność koronawirusa - myregion

Po pięciu miesiącach przerwy ZUS szykuje się do przyjęcia kuracjuszy. Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji w ośrodku stacjonarnym jest negatywny test w kierunku koronawirusa

Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia wysyła pacjentów do miejscowości uzdrowiskowych. Robi to też Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z rehabilitacji leczniczej mogą skorzystać osoby ubezpieczone w ZUS (korzystające np. z zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy i rokujące jednocześnie na odzyskanie zdolności do pracy po rehabilitacji).

Z uwagi na epidemie COVID-19 wyjazdy do ośrodków sanatoryjnych były wstrzymane od połowy marca. Od wtorku (4.08.) ZUS wznawia kierowanie na rehabilitację leczniczą. Pierwszeństwo będą miały osoby, którym kończy się świadczenie oraz te, które dojechały na rehabilitację po 13 marca i miały skrócony lub przerwany turnus. Osoby, które były na turnusie powyżej 14 dni mogą ponownie złożyć wniosek o rehabilitację. Pozostałe osoby będę kierowane według daty orzeczenia. 

W skierowaniu na rehabilitację na pobyt całodobowy będzie też specjalna ulotka z informacja jak się do wyjazdu przygotować. Po jej otrzymaniu trzeba skontaktować się z ośrodkiem i podać swój aktualny numer telefonu. Potem placówka wystawi skierowaniu na test w kierunku SARS-CoV-2 i poinformuję o wyniku. Do sanatorium będą mogły pojechać tylko osoby, które uzyskają negatywny wynik. Test jest bezpłatny, a trzeba go wykonać nie wcześniej niż sześć dni przed rozpoczęciem turnusu. Aktualną listę punktów pobrań można znaleźć na stronie internetowej: www.pacjent.gov.pl/punkty-pobran.

Należy pamiętać o tym, by na rehabilitację zabrać ze sobą środki ochrony osobistej (rękawiczki, maseczki lub przyłbice). 

Osoby skierowane na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, czyli takie, które dojeżdżają na nią codziennie w wyznaczonych godzinach, nie wykonują testu w kierunku koronawirusa.

W sytuacji, kiedy nie możemy jechać na rehabilitację należy poinformować o tym swój Oddział ZUS. Natomiast osoby na kwarantannie albo w izolacji lub przebywające z taką z osobą w warunkach domowych nie mogą zgłosić się do ośrodka. 

JP

Podziel się informacją ...
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News