NewsREGION

Zakaz przechodzenia przez jezdnię z komórką w ręce i inne zmiany w ruchu drogowym1 min na czytanie

News - Zakaz przechodzenia przez jezdnię z komórką w ręce i inne zmiany w ruchu drogowym - myregion

Od jutra (1.06.) w życie wchodzą zmiany w przepisach o ruchu drogowym, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach i ujednolicić dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym. Do tego kierujący pojazdami będą mieli obowiązek zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.

Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych. Przepisy dodatkowo zobowiązują kierujących do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale też tych, którzy na nie wchodzą. Kierowca ma zachować szczególną ostrożności i zmniejszyć prędkość.

Nowe regulacje nie zwalniają jednak pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności na przejściu. W dalszym ciągu zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię – w tym na przejście, bezpośrednio przed jadący pojazd. Ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

Zmienia się też dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym. Od jutra przez całą dobę można jechać maksymalnie 50 km/h. Do tej pory w godz. od 5 do 23 można było przyspieszyć do 60 km/h.

Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem zobowiązany będzie zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go – na tym samym pasie ruchu – pojazdu. Odstęp ma wynosić nie mniej niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News