GRODZISKNews

Zabytkowy kościółek zyskał nowy blask. Ale na kompleksowy remont potrzebne są miliony2 min na czytanie

GRODZISK - Zabytkowy kościółek zyskał nowy blask. Ale na kompleksowy remont potrzebne są miliony - myregion

Nie od razu Kraków zbudowano więc nie od razu da się wyremontować zabytkowy kościółek w Jabłonnie. – Zaczęliśmy od tego, co konieczne – mówi proboszcz ks. Jarosław Kaczmarek. 

Impregnacji starych desek podjęli się strażacy z OSP Jabłonna, a efekt widoczny jest gołym okiem. Zabytkowy kościół św. Michała w Jabłonnie wzniesiony przed 1725 rokiem zyskał nowy blask, a proboszcz parafii pw. Naświętszego Serca Pana Jezusa, pod którą zabytek podlega, przymierza się do dalszych prac. Choć nie ukrywa, że są one obecnie raczej w sferze marzeń, a nie konkretnych planów do realizacji. A jak niewiadomo o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze. Ks. Jarosław Kaczmarek przyznaje, że ich brak jest przeszkodą w remoncie zabytkowej świątyni, ale chwali gminę, która dołożyła do remontu. Potwierdza to burmistrz Gerard Tomiak tłumacząc, że gmina co roku wspiera którąś z parafii, a w tym roku 25 tys. zł przekazała do Jabłonny. Nie jest to zresztą nic nadzwyczajnego, bo i sąsiednie samorządy przekazują środki na zabytkowe świątynie. 

Przekazywane pieniądze są jednak kroplą w morzu potrzeb, bo remonty zabytków idą w miliony. Dlatego ks. Jarosław Kaczmarek z planami nie wybiega za daleko, ale i nie odpuszcza tematu. Zaznacza, że tylko środki zewnętrzne pozwolą na większe prace m.in. wewnątrz świątyni. I ma zamiar takich środków szukać. Mówi również, że uśmiechnie się w stronę powiatu, by dorzucił trochę grosza. Starosta Mariusz Zgaiński przyznaje jednak, że dysponuje ograniczonymi środkami finansowymi, a decyzje w sprawie przyszłorocznego budżetu nie zapadły. A wniosek o dofinansowanie od parafii w Jabłonnie nie wpłynął. – Jak wpłynie, to go rozważymy – mówi Mariusz Zgaiński. Tym samym szanse na pieniądze są, ale potrzeba trochę szczęścia, by je dostać. Bo chętnych nie brakuje. 

Jak wyjaśnia starosta, Powiat Grodziski w ciągu ostatnich kilku lat przeznaczył łącznie kwotę 124 tys. zł na prace konserwatorskie w kościołach. Dotyczy m.in. konserwacji i restauracji ołtarzy, remontu stropów, prezbiterium, naprawy ścian. Dotacji celowych udzielono między innymi na rzecz Domu Zakonnego w Woźnikach, Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Św. Mikołaja w Prochach, Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Świętej Jadwigi Śląskiej w Wilkowie Polskim oraz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Niepokalanego Serca NMP w Kąkolewie.

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK