GRODZISKNews

Za wodę zapłacimy mniej, ale za ścieki więcej. Takie są wstępne prognozy1 min na czytanie

GRODZISK - Za wodę zapłacimy mniej, ale za ścieki więcej. Takie są wstępne prognozy - myregion

Odkąd trzy lata temu powstały Wody Polskie, gminy i przedsiębiorstwa wodno – kanalizacyjne muszą raz na trzy lata ustalać z tą instytucją stawki. Nowe ceny mają obowiązywać od 1 czerwca. Obecnie za wodę trzeba zapłacić 3,16 zł za metr sześcienny i 7,90 zł za metr sześcienny ścieków. Po zmianie, w pierwszym roku taryfa za wodę będzie niższa o 5 gr, a za ścieki wyższa o 41 gr. W czerwcu 2022 woda będzie kosztować 3,19 zł, a ścieki 8,61 zł. Z kolei od czerwca 2023 odpowiednio 3,20 zł i 8,89 zł.

– Wody Polskie zaopiniowały taryfę negatywnie. Uważają, że marża w wysokości 3 proc. na wodzie i 2 proc. na ściekach to za dużo. Prezes na ich stronie apeluje nawet, żeby samorządy sztucznie nie zawyżały cen. Tymczasem ceny prądu i wynagrodzeń rosną – mówi burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, Piotr Hojan. Wyjaśnia, że oddanie reaktora biologicznego przesunięto na koniec roku, żeby amortyzację wliczyć w cenę dopiero w kolejnym roku. – Będziemy mieli z tego powodu mniejszy o 450 tys. zł dochód niż powinniśmy – mówi Hojan. Przedsiębiorstwo komunalne odpowiedziało na opinię Wód Polskich i czekają na ostateczną decyzję.

Warto wspomnieć, że miasto i sąsiednie miejscowości są prawie całkowicie skanalizowane. Kanalizacji nie ma m.in. w Kąkolewie, Snowidowie i Borzysławiu. Obecnie gmina myśli o budowie małej oczyszczalni ścieków w Kąkolewie. Trwa przygotowywanie projektu. Z kolei wodociąg dociera wszędzie tam gdzie jest to możliwe. Poza nieruchomościami oddalonymi od nieruchomości. Gmina Grodzisk prowadzi też program dofinansowań do małych przydomowych oczyszczalni ścieków tam gdzie nie ma kanalizacji. – W tym roku zainteresowanie wsparciem jest trochę mniejsze niż w poprzednich – mówi Hojan.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK