GRODZISKNews

Wzmożone kontrole w sklepach. Sanepid kontroluje personel, a policja klientów, ale mandatów nie było2 min na czytanie

GRODZISK - Wzmożone kontrole w sklepach. Sanepid kontroluje personel, a policja klientów, ale mandatów nie było - myregion

Wzrost zakażeń koronawirusem w powiecie grodziskim przełożył się na intensywność kontroli m. in. w sklepach.

– Kontrolujemy pracowników. Sprawdzamy, czy noszą maseczki, czy mają zapewnione środki ochrony osobistej i dezynfekcyjne, stały dostęp do ciepłej i zimnej wody, mydła, ręczników papierowych, ale też czy w sklepie są zapewnione odpowiednie pod względem składu i działania środki do dezynfekcji podłóg, półek, blatów, klamek, koszyków, czy są zamontowane pleksy – wylicza Jagoda Jurga, kierownik oddziału nadzoru Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Grodzisku Wielkopolskim.

– Pouczenia się zdarzają. Pojedyncze osoby z personelu nie noszą maseczek, bo twierdzą, że cierpią na schorzenia, które to wykluczają, jednak po pouczeniu te maseczki czy przyłbice zakładają – dodaje, że poważnych naruszeń przepisów jak dotąd nie było, więc nie było i mandatów czy kar pieniężnych.

– Staramy się to tłumaczyć i myślę, że osoby, z którymi rozmawiamy to rozumieją, że sanepid nie przychodzi do nich na kontrole, żeby im uprzykrzyć życie, ale po to, by sprawdzić, czy ich zdrowie, zwłaszcza tam, gdzie jest kontakt z klientami, nie jest zagrożone poprzez jakieś uchybienia – wyjaśnia Jagoda Jurga.

– Głównym celem jest to, by pracownicy się zabezpieczali, bo nie wiedzą czy klient, który wchodzi do takiego sklepu nie jest „dodatni”. Sam klient najczęściej o tym nie wie. Przestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych jest również po to, by w przypadku pojawienia się w sklepie takiego klienta, nie trzeba było całej załogi wysyłać na kwarantannę – dodaje.

Klientami, którzy nie przestrzegają przepisów zajmuje się policja, ale jak mówi Jagoda Jurga, nie zdarzyło się podczas wspólnych kontroli, by mundurowi zmuszeni byli wyciągnąć bloczek mandatowy.

– Nie mamy też żadnej zwrotnej informacji od policji, by jakiś mandat za brak maseczki został wystawiony przez patrol dokonujący takiej kontroli bez naszego udziału – podkreśla.

Za nieprzestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych kontrolujący mogą od ręki wlepić mandat do 500 zł. Mogą też nakładać administracyjne kary pieniężne w wysokości od 5 do 30 tys. zł. Od każdej z nich przysługuje odwołanie do sądu.
EI

fot. Ilustracyjne

Podziel się informacją ...
 • 19
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  19
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK