NewsNOWY TOMYŚL

Wystawa w historycznym miejscu. Tą linią kolejową podróżował marszałek Józef Piłsudski2 min na czytanie

News - Wystawa w historycznym miejscu. Tą linią kolejową podróżował marszałek Józef Piłsudski - myregion

W tym roku mija 150 lat od powstania bardzo ważnej dla dzisiejszej Polski linii kolejowej z Poznania przez Zbąszyń do Frankfurtu. I 150 lat węzła Zbąszyń.

Maria Skłodowska przejeżdżała przez Zbąszyń sześć razy, wiele razy Róża Luksemburg, podobnie cesarz niemiecki Wilhelm II, raz syn szacha perskiego (wrzesień 1931), zaś król Afganistanu zatrzymał się na dworcu witany przez wojewodę poznańskiego (kwiecień 1928). 10 listopada 1918 r. podróżował koleją przez miasto Piłsudski. 

Ci, którzy chcieliby osobiście poznać historię ważnej linii kolejowej mogą obejrzeć wystawę, która upamiętnia fakt uruchomienia lini w 1870 r. Wystawę organizuje artysta Wojciech Olejniczak, który mówi, że powstała 150 lat temu stacja kolejowa była osią zmian społecznych, kulturowych i mentalnych. Niespodziewanie małe miasto nad Obrą uzyskało bowiem połączenie z… Paryżem, z całym zachodnim światem. – To był skok w nowoczesny świat kontaktów międzyludzkich i przepływu nie tylko towarów i ludzi, ale też idei – wskazuje Olejniczak. 

O tym opowiada przygotowana przez Olejniczaka ekspozycja. Na prezentowanych zdjęciach widać budowę pierwszego dworca, tego niemieckiego, ale również potężnego budynku stacyjnego powstałego w 1929 r. na 10-lecie niepodległej Polski. Można zobaczyć ludzi w mundurach, kobiety pracujące przy wykopach, pokazane są słynne katastrofy kolejowe (w tym ta pod Chlastawą w l. 60.). A z dwóch ekranów wysłuchać współczesnych relacji kolejarzy i innych ludzi PKP. 

– W pierwszych dniach wystawę odwiedziło ponad 300 osób – komentuje pan Wojciech. Żeby ułatwić obejrzenie ekspozycji w starym dworcu (wejście od strony peronu pierwszego) będzie ona czynna do końca stycznia 2021 r. w każdy piątek (15-19) i sobotę (10-13). Otwarcie nastąpiło bez wielkiego szumu w poprzedni weekend. Kto wystawę „zaliczy” – nie pożałuje.

HG

Podziel się informacją ...
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News