REGION

Wydano ostrzeżenie dotyczące upałów. Niektóre gminy rozważają ustawienie kurtyn wodnych dla mieszkańców1 min na czytanie

REGION - Wydano ostrzeżenie dotyczące upałów. Niektóre gminy rozważają ustawienie kurtyn wodnych dla mieszkańców - myregion

Instytut Metrologi i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla wszystkich trzech powiatów naszego regionu: wolsztyńskiego, nowotomyskiego i grodziskiego. W dzień termometry mają wskazywać nawet 33 stopnie Celsjusza, a w nocy do 20 stopni. Upały mają potrwać do wtorku (11.08.), szczególnie w województwie wielkopolskim i sąsiednim lubuskim. Alert drugiego stopnia oznacza, że istnieje duże ryzyko udaru słonecznego, zagrożenie życia, uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg, a także duże zagrożenie pożarowe. 

Zastępca burmistrza Wolsztyna Tomasz Spiralski przyznaje, że rozważane jest ustawienie kurtyn wodnych w miejscach, gdzie pojawiały się w ubiegłych latach. Zwłaszcza jeśli wysoka temperatura będzie się utrzymywać. Gmina nie ma za to w planach, ze względu na epidemię, włączenia wody w fontannie na Rynku. W poprzednich latach w gorące dni chłodziły się w niej dzieci.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna. Przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu, bo powoduje odwodnienie organizmu. Taka pogoda jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i seniorów, którzy powinni w miarę możliwości zostać w domu. Zaleca się też unikanie wysiłku fizycznego. Nie wolno pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Należy też pamiętać, żeby zapewnić naszym pupilom, szczególnie tym które przebywają na dworze dostęp do cienia i wody. 

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w REGION