NewsNOWY TOMYŚL

Wydali pół miliona więcej. Czy radny udowodni, że przetarg mogła wygrać inna firma?2 min na czytanie

News - Wydali pół miliona więcej. Czy radny udowodni, że przetarg mogła wygrać inna firma? - myregion

Firmie budującej żłobek w Nowym Tomyślu zapłacono więcej niż przewidywała umowa. Na roboty dodatkowe wydano ponad 560 tys. zł. To od miesięcy budzi wątpliwości u części radnych, w tym Tomasza Antuszewskiego, który dopytuje o inwestycję Włodzimierza Hibnera. Po otrzymanej w grudniu odpowiedzi skierował on do burmistrza kolejne pytania. Bo w jego ocenie to, co określono mianem „robót dodatkowych” znajdowało się w programie funkcjonalno – użytkowym stanowiącym element ogłoszenia o zamówieniu. Idąc tym tokiem można wnioskować, że przetarg mogła wygrać inna firma, a nie grodziski OBUD, który zaoferował najniższą kwotę. Niewykluczone, że w przypadku wyboru innego przedsiębiorstwa żadnych prac dodatkowych by nie było. 

– Z odpowiedzi, którą uzyskałem od burmistrza wynika, że 561 tys. zł wydano na wykonanie ogrodzenia terenu, rozebranie nawierzchni asfaltowej i utylizację urobku, a także wykonanie nowej nawierzchni – podaje Tomasz Antuszewski. Wskazuje, że wraz z odpowiedzią otrzymał też oświadczenie projektantki, która stwierdza w nim, że zakres realizacji zadania nie obejmował drogi dojazdowej, a tylko urządzenie miejsc parkingowych. – A to stoi w sprzeczności z tym, co było w zamówieniu. Jest tam wyraźnie napisane, że należy przewidzieć budowę nie tylko miejsc parkingowych, ale i dróg dojazdowych – wyjaśnia Antuszewski, który ma wątpliwości co do wspomnianego oświadczenia. I prosi przedstawienie dowodu wpływu dokumentu do urzędu. 

Radny powołując się też na przepisy dotyczące zamówień publicznych wskazuje, że gmina powinna odrzucić ofertę wykonawcy, jeżeli nie przewidziano w niej wszystkich prac. I zwraca uwagę, że niedoszacowanie, pominięcie oraz brak rozpoznania zakresu zamówienie nie może być podstawą do żądania dodatkowego wynagrodzenia. A tak zrobiła grodziska firma i kluczowe pytanie jest takie, czy miała do tego podstawy. Ostatecznie OBUD otrzymał za rozbudowę żłobka ponad 3 mln zł, choć nie wiadomo, czy powinna. – Czekam na kolejne odpowiedzi na moje pytanie – kwituje Tomasz Antuszewski. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News