NewsWOLSZTYN

Wścieklizna wraca. Powiatowy lekarz weterynarii apeluję: szczepcie swoje psy i koty1 min na czytanie

News - Wścieklizna wraca. Powiatowy lekarz weterynarii apeluję: szczepcie swoje psy i koty - myregion

W ubiegłym roku na terenie całego kraju stwierdzono 12 przypadków wścieklizny. Dwa z nich dotyczyło zwierząt domowych i 10 zwierząt dzikich. U zwierząt domowych wściekliznę zdiagnozowano u jednego psa oraz u jednej sztuki bydła. W tym roku w całym kraju potwierdzono już ponad 60 przypadków. W przypadki wścieklizny potwierdzono m.in. u nietoperzy w rejonie Poznania.

Na terenie powiatu wolsztyńskiego nie stwierdzono w ostatnich latach tej choroby. – Wścieklizna bardzo groźna dla ludzi i wszystkich zwierząt stałocieplnych. Najczęściej jest stwierdzana u ssaków drapieżnych i nietoperzy. W naszym kraju najczęstszym „przenosicielem” wścieklizny jest lis – mówi Marcin Sacha, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie.

Najlepszą ochroną naszych pupili przed zakażeniem wścieklizną jest ich regularne szczepienie oraz ograniczanie ich przebywania bez opieki na terenach leśnych. – Przypominam, że szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest w naszym kraju obowiązkowe. Szczepienie kotów jest dobrowolne, ale wskazane. Przypominam także, że o każdym przypadku pogryzienia lub pokąsania człowieka przez jakiekolwiek zwierzę, powinien być poinformowany powiatowy lekarz weterynarii – mówi Sacha.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News