NewsREGION

Wrzawa wokół projektu ustawy o OSP. Nasi strażacy oszczędni w słowach1 min na czytanie

News - Wrzawa wokół projektu ustawy o OSP. Nasi strażacy oszczędni w słowach - myregion

Jak informują rzecznicy komend w Nowym Tomyślu i Wolsztynie, w ciągu najbliższych tygodni organizowane będą spotkania ze wszystkimi jednostkami OSP w regionie. – Chcemy zapoznać się z tym, jakie pytania mają strażacy oraz jakie uwagi bądź obawy dotyczące projektu ustawy o OSP – wyjaśnia kpt. Damian Żukrowski, rzecznik PSP w Nowym Tomyślu. Zaznacza, że sam nie będzie wypowiadał się o przygotowywanej ustawie, bo jest to dopiero projekt i niewiele o nim wiadomo. 

W podobnym tonie wypowiada się asp. Waldemar Wielgosz, rzecznik straży w Wolsztynie. Zaznacza jedynie, że jeszcze w pierwszej połowie czerwca prowadzone będą rozmowy z przedstawicielami jednostek z całego powiatu, a uwagi bądź pytania dotyczące projektu ustawy mają być przekazane do komendy wojewódzkiej i stamtąd trafić do Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. 

Jak podał portal tokfm.pl, MSWiA zaproponowało zmianę przepisów dotyczących ochotniczych straży. Według portalu druhowie mieliby zostać jedynie ratownikami gaśniczymi, bez mundurów, ale w gotowości. Mieliby też stracić możliwość darmowych szkoleń, a zyskać świadczenie za wysługę lat. – Chodzi o wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego dla tych druhów i druhen, którzy przez 25 lat brali udział w akcjach gaśniczych. Chcemy ich w ten sposób uhonorować – powiedział Mariusz Kamiński, szef MSWiA. 

Tylko w powiecie nowotomyskim działa obecnie 47 jednostek OSP, z czego 10 należy do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. W powiecie wolsztyńskim funkcjonują 44 jednostki. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News