NewsWOLSZTYN

Wolsztyn wznawia szczepienia dziewczynek przeciwko brodawczakowi. Można się rejestrować1 min na czytanie

News - Wolsztyn wznawia szczepienia dziewczynek przeciwko brodawczakowi. Można się rejestrować - myregion

Gmina Wolsztyn wznawia szczepienia dziewczynek przeciwko brodawczakowi ludzkiemu wywołującemu raka szyjki macicy. W ubiegłym roku szczepienia wstrzymano, a uzasadnieniem decyzji był m.in. brak szczepionek w hurtowniach oraz brak możliwości przeprowadzenia działań edukacyjnych ze względu na pandemię. Wśród argumentów dotyczących wstrzymania programu szczepień były też te związane z niemożnością wykonania pełnego cyklu szczepień czyli podania dwóch dawek szczepionki w półrocznym odstępie. 

HPV czyli Human Papilloma Virus ma ponad sto odmian, a każda jest odpowiedzialna za umiejscowienie zmian skórnych na innej części powierzchni ciała. Wirus wywołuje zarówno kurzajki, które nie mają tendencji do złośliwienia, jak i brodawki podeszwowe na stopach czy niebezpieczne brodawki płciowe, które odpowiedzialne są za większość przypadków raka szyjki macicy. Szczepienia profilaktyczne HPV są w Wolsztynie prowadzone od pięciu lat. Rocznie szczepi się ponad sto dziewczynek. Koszty szczepień w całości ponosi gmina i jet to ok. 80 tys. zł rocznie. Dokładna kwota zależna jest od liczby zaszczepionych dzieci. 

W tym roku szczepienia rozpoczną się w sierpniu, a będzie je realizował wolsztyński szpital. W każdy poniedziałek począwszy od 2 sierpnia w godz. 12.30 – 14.30. Dziewczynki chętne do szczepień powinny mieć wypełnione formularze kwalifikacyjne oraz zgodę na szczepienie dostępną na stronie internetowej gminy Wolsztyn. Obecność rodzica jest obowiązkowa. W sprawie ustalenia terminu szczepienia trzeba kontaktować się z urzędem miejskim pod numerem 68 347 45 09 w godz. 7 – 13. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News