NewsWOLSZTYN

Wójt nie wytrzymał i wygarnął. Dostało się powiatowi, a rykoszetem także radnym2 min na czytanie

News - Wójt nie wytrzymał i wygarnął. Dostało się powiatowi, a rykoszetem także radnym - myregion

Poszło o utwardzenie pobocza przy drodze powiatowej w Kluczewie (gm. Przemęt), przy którym znajduje się przystanek autobusowy dla dojeżdżających do szkoły dzieci. Radna Hanna Dobijata upomniała się o to w marcu w interpelacji, która została przekazana do Starostwa Powiatowego w Wolsztynie.

Z odpowiedzi starostwa wynika, że zadanie miało być wykonane w 2019 r., a zarząd powiatu chciał nawet przekazać gminie kostkę brukową, ale gmina nigdy nie wystąpiła do powiatu z niezbędnymi wnioskami i dokumentami, w tym projektem. Bo powiat nie miał na to pieniędzy – niespełna 26 tys. 500 zł., a gmina zgodziła się wówczas to zadanie przejąć.

– Zgodziliśmy się na to tylko dlatego, że planowaliśmy w Kluczewie wykonanie utwardzenia przy swojej drodze gminnej – tłumaczy zastępca wójta Przemętu, Waldemar Kalitka. Okazało się jednak, że wykonanie projektu do dodatkowy czas i koszty, a to opóźniłoby prace na poboczu, którego właścicielem jest gmina.

– Jeśli radni wyrażą taką wolę, to gmina oczywiście zwróci się do powiatu o przekazanie zadania – mówi Waldemar Kalita, a wójt Janusz Frąckowiak ironizuje: „To może niech radni zrobią taką listę wszystkich zadań powiatu: dróg, chodników, ścieżek, dróżek i jeśli to przegłosują, to my to zrobimy. A pani radnej proponuję, żeby wzięła panią sołtys i żeby pojechały do starosty, to może to utwardzenie jeszcze w tym roku zrobi”. Przypomina też, że w zarządzie powiatu zasiadają dziś była wójt Przemętu Dorota Gorzelniak i jej zastępca – Mariusz Silski.

– Nie wiem czy zapomnieli o tych drogach i o tych chodnikach? – mówi Janusz Frąckowiak i wyjaśnia, że nie może zrozumieć jak można kolejnym zadaniem powiatu obarczać gminę, która przejęła już od powiatu tyle zadań związanych z budową ścieżek rowerowych. – Jedyną taką gminę w Wielkopolsce – podkreśla wójt. – Powtarzam Błotnica – Radomierz, powtarzam Błotnica Starkowo, powtarzam Przemęt – Sączkowo, powtarzam Sączkowo – Bucz, powtarzam Bucz – Barchlin, nie mówiąc już o utrzymaniu tych ścieżek, co też jest zadaniem powiatu – dodaje.

EI

fot. ilustracyjne

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News