NewsWOLSZTYN

Wójt, burmistrz i starosta podpisali się pod listem do szefowej Komisji Europejskiej1 min na czytanie

News - Wójt, burmistrz i starosta podpisali się pod listem do szefowej Komisji Europejskiej - myregion

Trzech samorządowców z naszego regionu podpisało się pod listem do przewodniczącej Komisji Europejskiej – Ursuli von der Leyen. Wśród 275 przedstawicieli polskich i węgierskich miast są starosta powiatu wolsztyńskiego Jacek Skrobisz, burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis i wójt gminy Siedlec Jacek Kolesiński. Włodarze chcą m.in., aby pieniądze z Unii Europejskiej trafiały bezpośrednio do samorządów z pominięciem rządu. 

List jest odpowiedzią na zapowiedzi rządów Polski i Węgier, że zawetują budżet Unii Europejskiej, w którym przyznanie pieniędzy ma być uzależnione od przestrzegania zasady praworządności. – Wyrażamy poparcie dla ochrony zasad praworządności i dokładnego nadzoru nad funduszami unijnymi, aby nasze wspólne środki służyły dobru publicznemu, a nie antydemokratycznym i nieuczciwym interesom – piszą samorządowcy z dwóch krajów. – Rządy Węgier i Polski po raz kolejny wykazały całkowity brak poszanowania dla podstawowych wartości naszej Unii, odrzucając mechanizm uwarunkowania wypłaty funduszy unijnych od przestrzegania zasady praworządności, w konsekwencji blokując kolejny wieloletni budżet UE, w tym przyznanie tak potrzebnej pomocy na odbudowę po kryzysie COVID-19 – czytamy. 

Wójt Jacek Kolesiński wyjaśnia, że zapowiedzi rządu niepokoją właścicieli firm z jego gminy, którzy liczyli na wsparcie z Unii Europejskiej w łagodzeniu skutków pandemii. – To jest już wielka polityka, ale chodzi o to, żeby nie zablokować tych środków – zaznacza Jacek Kolesiński.

JP

Podziel się informacją ...
 • 26
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  26
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News