NewsREGION

Wojewoda znosi restrykcje dla hodowców trzody, ale Unia Europejska jest nieugięta. Co dalej z rolnikami?3 min na czytanie

News - Wojewoda znosi restrykcje dla hodowców trzody, ale Unia Europejska jest nieugięta. Co dalej z rolnikami? - myregion

Wojewoda uchylił decyzję o wyznaczeniu obszaru zapowietrzonego i zagrożonego, na którym występuje afrykański pomór świń w powiatach wolsztyńskim i nowotomyskim. Nadal obowiązuje niebieska strefa wyznaczona przez Unię Europejską. Wiąże się to trudnościami ze sprzedażą trzody chlewnej i niskimi cenami.

We wrześniu badania potwierdziły ognisko zachorowania w Perzynach (gm. Zbąszyń). Weterynaria podjęła decyzje o zabiciu i poddaniu utylizacji prawie 2 tys. sztuk świń w sześciu gospodarstwach w tej miejscowości. Wojewoda wyznaczył obszar zapowietrzony w obrębie 3 km od ogniska choroby obejmującym Perzyny, Przyprostynię, Zbąszyń i Nową Wieś – Zamek oraz obszar zagrożony w obrębie 7 km. To Nowa Wieś Zbąska, Nądnia, Strzyżewo, Nowy Dwór, Przychodzko, Łomnica, Chrośnica, Stefanowice, Stefanowo, Zakrzewko, Belęcin, Chobienice, Godziszewo, Grójec Mały, Grójec Wielki, Karna, Mariankowo, Nieborza, Reklin, Reklinek, Tuchorza, Stara Tuchorza, Wojciechowo i Zakrzewo. We wtorek (3.11.) tę decyzję uchylił. Nie zmienia to jednak trudnej sytuacji rolników, bo nadal obowiązują ograniczenia wprowadzone przez Unię Europejską.

W gminach Zbąszyń i Siedlec oraz w części gminy Nowy Tomyśl obowiązuje niebieska strefa. – Obecnie ani powiatowy, ani wojewódzki lekarz weterynarii nie mają wpływu na zniesienie ograniczeń – mówi Joanna Kokot – Ciszewska, zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii w Poznaniu. Decyzję podejmuje Komisja Europejska, czyli organ wykonawczy Unii Europejskiej odpowiedzialny za bieżącą politykę. – Tuż przed wykryciem ogniska w gminie Zbąszyń polskie władzy zabiegały o zniesienie niebieskiej strefy w powiecie kaliskim i pleszewskim. Wszystko było już na dobrej drodze, ale wykryto kolejne zakażenia w Wielkopolsce i decyzję wstrzymano – mówi Kokot – Ciszewska.

Według przepisów niebieską strefę znosi się po trzech miesiącach jeśli bezpośrednio sąsiaduje z białą strefą, w której nie ma ognisk zakażenia, ani przypadków ASF u dzików. Natomiast jeśli niebieska strefa sąsiaduje bezpośrednio z czerwoną, czyli taką, gdzie są przypadki zachorowań dzików, ograniczenia ściąga się po roku. Taka sytuacja jest w Perzynach. – Główny Inspektor Weterynaryjny prowadzi rozmowy z Unią Europejską. Przekazuje cotygodniowe raporty o liczbie zachorowań u świń i dzików. Jednak z doświadczenia wiemy, że bardzo trudno znieść strefę niebieską przed czasem – mówi Kokot – Ciszewska.

Tymczasem rolnicy alarmują, że możliwość sprzedaży tuczników jest ograniczona, a ceny są niższe niż w innych rejonach kraju, gdzie nie ma niebieskiej strefy. Uboju można dokonać tylko w wyznaczonych do tego rzeźniach. Ograniczone jest też przemieszczanie świń. Cena nie jest odzwierciedleniem jakości produktu. Wynika jedynie z rygorów administracyjnych, a gospodarze są narażeni na duże straty finansowe. Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Piotr Walkowski, apeluje o wprowadzenie rekompensat finansowych dla hodowców trzody w niebieskiej strefie. Prosi też o uruchomienie kolejnego naboru na dofinansowanie kosztów bioasekuracji.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Grzegorz Puda odpowiedział, że nabór wniosków o wsparcie zostanie uruchomiony w listopadzie. Pracują też nad rozporządzeniem w sprawie pomocy na wyrównywanie obniżonych dochodów dla producentów świń. Szef resortu deklaruje, że pomoc ruszy w tym roku. Szczegóły nie są na razie znane.

Komisja Europejska podkreśla, że dzięki wprowadzeniu stref handel z pozostałych obszarów może odbywać się swobodnie. Jednak warto zauważyć, że rynek trzody w całym kraju przeżywa załamanie. – Spowodowane jest to wykryciem przypadków ASF u dzików na terenie Niemiec i wstrzymaniem importu wieprzowiny z tego kraju na rynek Chin i innych krajów azjatyckich – mówi prezes WIR Walkowski. Obecnie cena w skupie tuczników to około 3,70 zł za kilogram żywca i ciągle spada.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News