NewsNOWY TOMYŚL

Wojewoda ma zastrzeżenia do konkursu dla klubów sportowych. “Istotne naruszenie prawa”2 min na czytanie

News - Wojewoda ma zastrzeżenia do konkursu dla klubów sportowych. “Istotne naruszenie prawa” - myregion

Do Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu wpłynęło pismo od Wojewody Wielkopolskiego. Dotyczy zarządzenia burmistrza Włodzimierza Hibnera w sprawie ogłoszenia konkursu na dofinansowania dla klubów sportowych. Przypomnijmy, że w regulaminie tegorocznego naboru dodano punkt, gdzie wskazano m.in., że o pieniądze nie mogą starać się kluby, wobec których toczy się postępowanie sądowe. A takie toczy się wobec Nowotomyskiej Akademii Piłkarskiej. W ocenie ratusza bezprawnie zajmuje ona pomieszczenia przy stadionie, a oddania kluczy domaga się gminna spółka komunalna. Sprawa jest w sądzie, a Akademia nie może wystąpić o gminne pieniądze. 

W piśmie wojewody czytamy, że powodem wszczęcia postępowania nadzorczego w sprawie stwierdzenia nieważności zarządzenia jest istotne naruszenie prawa. Elżbieta Ściesielska, radczyni prawna, która z upoważnienia wojewody podpisała się pod pismem wskazuje, że zastrzeżenia organu (wojewody – red.) budzi w szczególności przepis mówiący o tym, że o pieniądze nie mogą starać się kluby, wobec których toczy się postępowanie sądowe. Radczyni stwierdza, że jest on wydany bez podstawy prawnej. 

Wyjaśnijmy, że ogłoszony w tym roku przez gminę Nowy Tomyśl konkurs na dotacje sportowe zakończył się fiaskiem. Część klubów składała wnioski na błędnych formularzach, nie zdając sobie sprawy, że w tym roku je zmieniono, podobnie jak regulamin. Ostatecznie jedenaście klubów zostało bez pieniędzy, bo nie oświadczyły one we wnioskach, że kwestie sądowe ich nie dotyczą, a to było głównym powodem odrzucenia ich wniosków. W ocenie radnego Tomasza Matusiaka były to jednak błędy formalne, uprawniający kluby do uzupełnienia wniosków. Z innego założenia wyszła komisja konkursowa, która stwierdziła, że były to błędy merytoryczne i nie dała klubom takiego prawa, tym samym dyskwalifikując je z możliwości ubiegania się o gminne fundusze w pierwszym naborze. Bo 7 kwietnia ogłoszono drugi. Rozstrzygnięcie ma nastąpić 21 maja. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News