NewsWOLSZTYN

Właściciele czworonogów chcą wybiegu dla psów. Zbierają podpisy pod petycją2 min na czytanie

News - Właściciele czworonogów chcą wybiegu dla psów. Zbierają podpisy pod petycją - myregion

– Brakuje miejsca, gdzie czworonogi mogą swobodnie biegać, bawić się z innymi psami, ćwiczyć komendy – piszą autorki petycji Anna Zyznarska i Monika Berlińska. – Aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować psy potrzebują odpowiedniej, systematycznej aktywności. Stworzenie wybiegu pomogłoby uświadomić innym właścicielom, jak ważne są codzienne spacery z pupilami oraz ich integracja. Pomogłoby to z pewnością uniknąć problemów z nadaktywnością i nadszczekliwością psów – zaznaczają Anna i Monika.

Pani Monika podkreśla, że psy też potrzebują wolności i kontaktu z innymi zwierzętami. Problem z zapewnieniem im tego mają szczególnie mieszkańcy bloków. – W lesie czy na łące istnieje ryzyko, że pies pogna za dzikim zwierzęciem i się zgubi. W mieście może wpaść pod samochód – mówi pani Monika. Teren przeznaczony na wybieg powinien posiadać wysokie ogrodzenie, by uniemożliwić psom ucieczkę. Konieczne jest też umieszczenie na wybiegu kosza z dyspozytorem torebek na psie nieczystości. Przydałoby się oświetlenie, bo umożliwiłoby to pracującym właścicielom zwierząt wyprowadzanie ich wieczorem.

Inicjatywę wspiera radny Mariusz Przybyła, który sam jest właścicielem półtorarocznego labradora. – Dobrze by było wyznaczyć takie miejsce w mieście. Warto rozważyć lokalizację wybiegu na terenach potocznie zwanych łąkami, przy deptaku – mówi Przybyła i podkreśla, że warto też wziąć pod uwagę inne lokalizacje.

Podobny pomysł przedstawiono już w ramach budżetu obywatelskiego. – Wstępny kosztorys to ok. 50 tys. zł. To nie są olbrzymie koszty. Zwłaszcza, że właściciele psów płacą podatki i warto pieniądze, którymi zasilają budżet przeznaczyć na ich potrzeby – mówi Mariusz Przybyła.

Maciej Ratajczak z wolsztyńskiego Ratusza podkreśla, że to ciekawy pomysł. Przyznaje, że trzeba zastanowić się nad lokalizacją i finansowaniem. Zaznacza też, że na razie petycja nie wpłynęła do urzędu. Cały czas można się podpisywać.

JP

Petycję można podpisać TUTAJ

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News