GRODZISKNews

Wirtualne spotkania i warsztaty. Jak grodziski OPS pomaga w dobie pandemii?3 min na czytanie

GRODZISK - Wirtualne spotkania i warsztaty. Jak grodziski OPS pomaga w dobie pandemii? - myregion

-Musieliśmy się dostosować do panujących ogólnie warunków i tym samym przenieśliśmy część naszej pracy do przestrzeni online – mówi Ewa Chróst, zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Grodzisku Wielkopolskim. Wyjaśnia, że pracownicy realizują wywiady zdalnie. W szczególnych sytuacjach wywiady przeprowadzane są w miejscu zamieszkania. Pracownicy OPS wyposażeni są w środki ochrony osobistej.

– Prowadzimy wirtualne spotkania, organizowane przez naszych koordynatorów. Niedawno odbyło się nawet Spotkanie Andrzejkowe. Wymagało to od nas kreatywności i dostosowania się do nowej rzeczywistości. W biurze było studio nagraniowe i wszyscy chętni połączyli się w jednym czasie: rodziny z dziećmi czy seniorzy wraz z pracownikami, którzy zadbali o atrakcyjność i swoistą magię tego spotkania. Wzięło w nim udział 25 rodzin z dziećmi i 26 seniorów – mówi Ewa Chróst. Zaznacza, że w okresie przedświątecznym organizowane są także warsztaty. 

– Pracownicy zawożą do seniorów pendrivy z nagranym instruktażowym filmem, jak wykonać ozdoby świąteczne, dostarczają również materiały do wykonania tych ozdób. Seniorzy później prezentują wykonane przez siebie prace na specjalnym profilu, który funkcjonuje pod nazwą Promessa GCPŚ, bo to nasz dodatkowy kanał komunikacji. Zamieszczamy na nim również filmy z panem rehabilitantem, który pokazuje jak bezpiecznie ćwiczyć – wyjaśnia zastępczyni dyrektora grodziskiego ośrodka. 

A czym jest Gminne Centrum Pomocy Środowiskowej „Promessa” działające w strukturach OPS? Jak tłumaczy Ewa Chróst, od lat prowadzi ono liczne zajęcia dla chętnych seniorów. – Każdy senior może się na nie zapisać i bezpłatnie w nich uczestniczyć niezależnie od uzyskiwanego dochodu. Liczba seniorów, którzy u nas bywają jest zmienna, nasza propozycja zajęć dla seniorów ma formę otwartą, nie ma żadnych ograniczeń dla tych, którzy chcą do nas przychodzić – wyjaśnia Ewa Chróst. OPS dba też o to, by osoby przechodzące na emeryturę lub rentę nadal czuły się potrzebne w społeczeństwie. 

– Seniorzy uczestniczą w zajęciach, które rozwijają ich pasje, mobilizują do pracy na rzecz lokalnych społeczności. Prowadzą oni nawet działania w ramach wolontariatu, np. na rzecz dzieci. Latem, gdy nie było takich obostrzeń, seniorzy uczestniczyli w organizacji półkolonii i Dnia Dziecka. A wcześniej pomagali dzieciom w nauce i bawili się z przedszkolakami. Chcemy w ten sposób łączyć pokolenia, by wzajemnie od siebie korzystały – mówi wicedyrektor.

OPS pomaga również finansowo. Są wydawane posiłki dla osób potrzebujących, a istotne jest tu kryterium dochodowe. – Naszym organem zarządzającym jest gmina. Staramy się jednak pozyskiwać również dodatkowe środki np. z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – tłumaczy Ewa Chróst. Zaznacza, że ideą ośrodka jest wspieranie, pomoc potrzebującym i integracja różnych grup społecznych. – Na szczęście nie obserwujemy w czasie pandemii jakichś zwiększonych problemów, funkcjonujemy podobnie, choć inaczej. Seniorzy nie poddają się, kontaktują się z nami chętnie i czekają z nadzieją na powrót do normalności – kończy Ewa Chróst.

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK