NewsWOLSZTYN

Większe zainteresowanie szczepionkami przeciwko grypie. Pierwsze dostawy rozeszły się na pniu2 min na czytanie

News - Większe zainteresowanie szczepionkami przeciwko grypie. Pierwsze dostawy rozeszły się na pniu - myregion

Farmaceuci przyznają, że w ubiegłym roku zainteresowanie szczepionkami przeciwko grypie było znikome. – Wszyscy chorowali na covid, niezależnie od tego czy faktycznie tak było, a grypa przestała dla nich istnieć – żartują. Tej jesieni sobie o niej przypomnieli i chcą się szczepić. Zainteresowanie jest jednak wciąż mniejsze niż przed pandemią.

Pierwsze dostawy szczepionek do wolsztyńskich aptek już się rozeszły. Kolejne mają być w październiku. Preparatów niby nie brakuje, ale nie ma ich też za dużo. Część aptek prowadzi zapisy. – Przede wszystkim dlatego, że szczepionki są dość drogie, a jeśli nie będzie zbytu i się przeterminują, trzeba je będzie zutylizować, a tego nikt nie chce – wyjaśniają farmaceuci. Jest to zatem ostrożność stricte ekonomiczna.

Cena szczepionek jest ustalana urzędowo. W tym roku to nieco ponad 50 zł. Żeby je kupić potrzebna jest recepta od lekarza i warto przypilnować, by wypisał ją z odpowiednią refundacją. Dla osób powyżej 75 roku życia jest to 100 proc., więc ci seniorzy nie poniosą w związku z zaszczepieniem się żadnego kosztu. Osoby w wieku 65 plus mają prawo do 50 proc. zniżki.

Zgodnie z zapowiedziami rządu i Ministerstwa Zdrowia, w rozpoczynającym się sezonie grypowym nieodpłatne i dobrowolne szczepienia będą przysługiwały także pracownikom służby zdrowia, farmaceutom, laborantom, nauczycielom akademickim, studentom i doktorantom uczelni medycznych mającym kontakt z pacjentami, pracownikom placówek opieki społecznej, pacjentom zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów i oddziałów paliatywnych oraz podopiecznym domów opieki, a także służbom mundurowym i druhom z OSP.

Ciekawostką są darmowe szczepienia dla pracowników Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, Rzeczników Praw Pacjenta Szpitali Psychiatrycznych, ABW, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Ochrony Kolei czy Straży Marszałkowskiej…

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News