NewsREGION

Więcej pacjentów z podejrzeniem nowotworu, ale mniej leczonych. Apel NFZ3 min na czytanie

News - Więcej pacjentów z podejrzeniem nowotworu, ale mniej leczonych. Apel NFZ - myregion

Od stycznia do sierpnia 2021 r. lekarze w Wielkopolsce wydali więcej kart DiLO (diagnostyki i leczenia onkologicznego) niż w analogicznym okresie lat 2019-20. Jednocześnie analizy Wielkopolskiego Oddziału NFZ wskazują na spadek liczby pacjentów leczonych onkologicznie, co oznacza, że część osób z rozpoznaniem lub podejrzeniem nowotworu nie podjęła leczenia. – Oddziały onkologiczne nie były i nie są przekształcane na „covidowe”, pandemia nie powinna więc wpływać na dostępność do leczenia nowotworów – informuje Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka prasowa wielkopolskiego NFZ. 

Rzeczniczka podaje, że w 2020 i 2021 r. spadła liczba pacjentów leczonych onkologicznie w szpitalach, w porównaniu do 2019 r., co wynika z opracowania przygotowanego przez Wielkopolski NFZ. – Gdyby spojrzeć na okres od stycznia do końca sierpnia, wynika z niego, że w 2019 r., jeszcze przed pandemią COVID-19, hospitalizowanych z powodu nowotworów było 36 tys. pacjentów. W tym samym okresie w roku 2020 i 2021 liczba ta wynosiła 30 tys. Przez cały 2019 r. odnotowaliśmy 51,4 tys. chorych leczonych onkologicznie w szpitalach, a w 2020 r. – 42,4 tys. Wraz ze spadkiem liczby leczonych pacjentów, spadła także liczba hospitalizacji – mówi Żbikowska-Cieśla. 

Jak wskazuje rzecznik, mniejszą liczbę pacjentów leczonych z powodu chorób nowotworowych trudno wytłumaczyć mniejszą liczbą rozpoznań. Przeciwnie – od stycznia do sierpnia 2021 r. lekarze wydali 16 tys. kart diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). To o 12 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. i o 22 proc. więcej niż w 2020 r. Największy wzrost liczby wystawionych kart DiLO nastąpił w gabinetach lekarzy specjalistów. Więcej niż w poprzednich latach wydali ich także lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

– Niezależnie od tego, czy nowotwór zdiagnozowano niedawno, czy też chory jest leczony już od jakiegoś czasu, apelujemy do pacjentów, by nie zwlekali z terapią. W przypadku chorób onkologicznych czas liczy się szczególnie. Cenny jest każdy dzień i nie można pozwolić sobie na zaniedbanie lub rezygnację z leczenia. W rzeczywistości pandemii COVID-19 niezwykle ważne było dla nas zachowanie ciągłości leczenia pacjentów onkologicznych. Dlatego też na żadnym etapie walki z pandemią, oddziały covidowe nie były przekształcane oddziały onkologiczne. Zwracamy też szczególną uwagę dyrektorów szpitali i ordynatorów oddziałów, by miejsca te były całkowicie bezpieczne dla pacjentów pod kątem epidemiologicznym. Prosimy personel, aby to on mówił pacjentom o potrzebie poddania się operacji czy zastosowania innego leczenia.

Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ

W Wielkopolsce najwięcej pacjentów (w okresie od stycznia do sierpnia 2021 r.) leczono z powodu:

nowotworów niezłośliwych (8,3 tys. pacjentów);

nowotworów o niepewnym lub nieznanym charakterze (6,5 tys. pacjentów);

nowotworów złośliwych układu pokarmowego (3 tys. pacjentów);

nowotworów złośliwych układu oddechowego i narządów klatki piersiowej (2,3 tys. pacjentów);

nowotworów złośliwych układu moczowego (2,1 tys. pacjentów);

nowotworów złośliwych piersi (1,9 tys. pacjentów).

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News