NewsWOLSZTYN

Weekend cudów ze Szlachetną Paczką. Świąteczne prezenty trafiły do ośmiu rodzin!3 min na czytanie

News - Weekend cudów ze Szlachetną Paczką. Świąteczne prezenty trafiły do ośmiu rodzin! - myregion

Wolontariusze w ramach 20. edycji akcji dotarli z paczkami do ośmiu rodzin z powiatu wolsztyńskiego i gminy Rakoniewice. – W tym roku tak się złożyło, że to głównie mamy samotnie wychowujące dzieci – mówi Grażyna Kliks, liderka rejonu.

Przygotowania do weekendu cudów zaczynają się już w czerwcu. Zgłaszają się wolontariusze, którzy przeprowadzają wywiady z rodzinami. Potem na stronie Szlachetnej Paczki ukazują się opisy rodzin, tam mogą ich znaleźć darczyńcy. Często w zrobienie paczki dla jednej rodziny zaangażowanych jest wiele osób. To na przykład całe zakłady pracy. Najbardziej magiczny jest jednak finałowy weekend, kiedy prezenty trafiają do rodzin. Darczyńcy wczoraj i dzisiaj (12 i 13.12.) przywieźli paczki do magazynu w Wolsztyńskim Domu Kultury. Wolontariusze pakowali prezenty i dostarczali je do rodzin.

– W pamięci wolontariuszy najbardziej zostaje radość z małych rzeczy. W jednym domu dzieci cieszyły się z torebki cukru, a w innym z kleju – wyjaśnia Grażyna Kliks. Tłumaczy, że czasami prezenty są bardzo duże. Do jednego z domów wolontariusze dostarczyli węgiel. – Miały być trzy tony, a dojechały cztery i pół. Teraz wystarczy im na całą zimę i pewnie jeszcze zostanie – mówi pani Grażyna. Inna wolontariuszka szczególnie zapamięta rodzinę z gminy Siedlec. – Pani kilka razy dopytywała, czy na pewno się nie pomyliliśmy, czy te wszystkie paczki są dla nich. Nie mogła uwierzyć. Gdy już wychodziliśmy upewniła się po raz kolejny – opowiada kobieta. Czasami paczka daje też pretekst, żeby uwierzyć w siebie. – Jedna z mam jest po trudnym rozstaniu z mężem, który dopuszczał się wobec niej przemocy psychicznej. Przygotowaliśmy dla niej bon do fryzjera. Mamy nadzieję, że zmiana wizerunku pomoże jej uwierzyć, jak wiele jest warta i ile może zdziałać – mówi pani Grażyna.

Szlachetna Paczka ma być motywacją działania, a nie tylko wsparciem. – Chcemy dawać naszym rodzinom kopniaka do działania, żeby dalej mogli już radzić sobie sami z problemami – przyznaje liderka rejonu. I zaznacza, że to nie ostatnie spotkanie wolontariuszy z obdarowanymi rodzinami.

JP

Podziel się informacją ...
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News