NewsWOLSZTYN

Waży blisko tonę, a jego obróbka zajęła wiele godzin. Obelisk ma przypominać o tych, którzy walczyli w powstaniu3 min na czytanie

News - Waży blisko tonę, a jego obróbka zajęła wiele godzin. Obelisk ma przypominać o tych, którzy walczyli w powstaniu - myregion

Miejsce Pamięci Powstańców Wielkopolskich od soboty można już oglądać w Jażyńcu (gm. Siedlec). Odsłonięcie pomnika poprzedziła msza święta w Obrze, a po niej, licznie zgromadzeni goście udali się do miejscowości, z której wywodzi się wielu powstańców. W uroczystościach uczestniczyli m.in. członkowie rodzin powstańców, starosta, wójt gminy Siedlec, przewodniczący i wiceprzewodniczący rady, radni, proboszcz parafii, dyrektor szkoły w Obrze, przedstawiciele towarzystw pamięci, rada sołecka, grupa rekonstrukcyjna miłośników historii, prezes ochotniczej straży w Jaromierzu, poczty sztandarowe z Jażyńca i Obry, młodzież z Jażyńca i mieszkańcy sołectwa.

Pomnik wykonał Przemysław Zwierzyński, który mówi nam, że warto w takie inicjatywy wkładać serce. Jego zdaniem idea jest godna naśladowania i cieszy się, że ma w uczczeniu pamięci powstańców swój udział. Zwierzyński opowiada, że kamień „wypatrzył” na jednej z żwirowni już w ubiegłym roku, a jego atutem było to, że idealnie nadawał się do zeszlifowania. Dzięki temu napisy wykonano bezpośrednio na kamieniu, a nie na przytwierdzonej do niego tablicy.

– Kilkanaście godzin trwała obróbka, ale efekt końcowy robi wrażenie. Nie wykluczone, że kolejne takie obeliski będą ustawiane w innych miejscowościach – mówi Przemysław Zwierzyński. Dodaje, że przy obróbce ważne było, aby odpowiednio zeszlifować kamienień pod kątem 90 stopni, by można było go ustawić. W tym pomogli mieszkańcy miejscowości z sołtysem Adamem na czele. Tym samym ważący blisko tonę obelisk już stoi, co pokazuje, że mieszkańcy Jażyńca pamiętają o swoich bohaterach. 

ŁR

FOTO: Sołectwo Jażyniec / Granity Kębłowo

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News