NewsWOLSZTYN

W wielu kamienicach pozostały pojedyncze mieszkania z piecami kaflowymi. Czy jest szansa na ich wymianę?2 min na czytanie

News - W wielu kamienicach pozostały pojedyncze mieszkania z piecami kaflowymi. Czy jest szansa na ich wymianę? - myregion

W kamienicy w centrum Nowego Tomyśla, wskutek pożaru wywołanego żarem z pieca kaflowego, doszczętnie spłonęły dwa mieszkania i poddasze. Uciekając przed ogniem mieszkańcy wyskakiwali z okien. Jedna osoba zginęła, a trzy kolejne zostały ranne.

Tymczasem z raportu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Wolsztynie wynika, że w zasobach komunalnych w mieście i na wsiach znajduje się 200 lokali, a w nich ok. 350 pieców kaflowych. Kopciuchy stoją w co trzecim lokalu należącym do gminy Wolsztyn.

Kilkanaście z nich to jedyne lokale w budynkach wielorodzinnych, posiadające piece węglowe, co nie tylko przyczynia się do pogorszenia stanu powietrza w gminie, ale – jak brutalnie pokazało życie podczas pożaru budynku wspólnoty mieszkaniowej z udziałem gminy w Nowym Tomyślu (15.02.), jest także realnym zagrożeniem dla mieszkańców.

Tak jest przy ul. Marcinkowskiego 9, gdzie 33 lokale w budynku ogrzewane są z kotłowni centralnej, a tylko jedna oficyna w suterenie ma na wyposażeniu dwa piece kaflowe. Dwa piece ogrzewają także oficynę przy ul. Poznańskiej 5, podczas gdy wszystkie inne lokale w budynku mają ogrzewanie gazowe. Po jednym mieszkaniu z piecami kaflowymi gmina ma w budynkach wspólnot mieszkaniowych przy ul. Słowackiego 24 i 6 czy Rynek 19 i 8. Do wszystkich budynków jest doprowadzony gaz.

Dyrektor ZGM-u, Józef Paluch twierdzi, że dotąd w mieszkaniach komunalnych wymienionych zostało ok. 80 proc. pieców, a pozostałych 20 proc. wymienić się nie uda. Powodem ma być brak zgody najemców, których nie stać na taki wydatek. Na początek być może należałoby się jednak zastanowić czy choćby w gminnych lokalach użytkowych podnajmowanych przez gminę inwestycje modernizacyjne nie powinny być przeprowadzone przez właściciela, a nie najemcę.

Ustawa lokatorska mówi wprost, że do obowiązków wynajmującego należy zapewnienie sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.

W szczególności jest to dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń oraz dokonywanie napraw lokalu, napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia technicznego w zakresie nieobciążającym najemcy, a zwłaszcza napraw i wymiany wewnętrznych instalacji wodociągowej, gazowej i ciepłej wody – bez armatury i wyposażenia, wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, CO wraz z grzejnikami i instalacji elektrycznej oraz wymiany pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych i tynków.

EI

Podziel się informacją ...
 • 15
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  15
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News