NewsREGION

W sobotę wchodzą w życie nowe obostrzenia. Premier apeluje: Zostań w domu2 min na czytanie

News - W sobotę wchodzą w życie nowe obostrzenia. Premier apeluje: Zostań w domu - myregion

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki apelował dziś, żeby tak jak wiosną, podczas pierwszej fazy zachorowań na koronawirusa zostać w domu. Ogłosił też nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych. Większośćnowych zasad wejdzie w życie w sobotę (17.10.).

W strefie żółtej punkty gastronomiczne mogą być czynne w godz. od 6 do 21. Po za tymi godzinami posiłki można wydawać tylko na wynos. W transporcie publicznym może być zajętych do 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. Na weselach może być maksymalnie do 20 osób, imprezy muszą się odbywać bez tańca. To ograniczenie ma obowiązywać od poniedziałku (19.10.). W zgromadzeniach publicznych może brać udział do 25 osób. Szkoły wyższe i średnie przejdą na nauczanie hybrydowe. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać bez publiczności. Zamknięte zostaną baseny i siłownie. W uroczystościach religijnych może uczestniczyć maksymalnie 1 osoba na 4 metry kw. 

W strefie czerwonej w sklepach może przebywać do pięciu osób na kasę. Wprowadza się zakaz organizacji wesel, który również wejdzie w życie w poniedziałek. Zgromadzenia mogą się odbywać tylko do 10 osób. Szkoły wyższe i średnie przejdą na nauczanie zdalne. W transporcie publicznym może być zajętych do 50 proc. miejsc siedzących i 30 proc. wszystkich miejsc, podobnie jak w strefie żółtej. W uroczystościach religijnych może uczestniczyć maksymalnie 1 osoba na 7 metrów kw. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o kolejnych powiatach w których wprowadzono czerwone strefy. W naszym regionie nic się jednak nie zmieni, powiat wolsztyński dalej pozostaje w strefie czerwonej, a grodziski i nowotomyski wżółtej. – Wciskamy hamulec, żeby obronić wydolność naszego systemu opieki zdrowotnej. Pandemia przyspiesza – mówił minister.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News