NewsREGION

W ostatnim tygodniu liczba zaszczepionych Wielkopolsce wzrosła. A w naszych gminach?2 min na czytanie

News - W ostatnim tygodniu liczba zaszczepionych Wielkopolsce wzrosła. A w naszych gminach? - myregion

W zestawieniu wojewódzkim Wielkopolska utrzymuje drugą pozycję, nadal ustępując jedynie województwu mazowieckiemu. W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest ponad 51,5 proc. mieszkańców, a na Mazowszu – 53,3 proc.

Gminom w naszym regionie do średniej wojewódzkiej trochę brakuję. W gminie Wolsztyn jest zaszczepionych 51,4 proc. mieszkańców, w gmina Siedlec i Przemęt idą łeb w łeb – 42,7 proc. mieszkańców na terenie obu samorządów. W gminie Nowy Tomyśl jest zaszczepionych 51,4 proc. mieszkańców, w gminie Opalenica 50,07 proc., w gminie Miedzichowo 50 proc., w gminie Lwówek 48,5 proc., w gminie Kuślin 47,3 proc. i na końcu dalej gmina Zbąszyń 43 proc. w pełni zaszczepionych. Z kolei w powiecie grodziskim dalej na czele gmina Granowo – 53,1 proc. zaszczepionych, w gminie Grodzisk 50,2 proc., w gminie Rakoniewice 49,7 proc., w gminie Kamieniec 48,5 proc., w gminie Wielichowo 47,1 proc. mieszkańców.

W całym kraju widoczna jest wyraźna tendencja spadkowa. Z tygodnia na tydzień coraz mniej osób decyduje się na szczepienie. W Wielkopolsce liczba osób w pełni zaszczepionych wzrasta nieznacznie szybciej niż w innych częściach kraju – w ostatnim tygodniu liczba zaszczepionych wzrosła o 0,8 proc.

– Ponad 50 proc. w pełni zaszczepionych Wielkopolan to nadal zbyt mało, żebyśmy osiągnęli odporność zbiorową i mogli myśleć o stosunkowo łagodnym przejściu przez nadchodzącą czwartą falę pandemii COVID-19. Białe plamy na mapie Wielkopolski bardzo niepokoją nas zarówno na poziomie powiatów, jak i gmin. Wśród nich są takie, gdzie pełną ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19 nabyło mniej niż 40 proc. mieszkańców. Dlatego apelujemy do lokalnych autorytetów – samorządowców, duchownych, medyków – dawajcie przykład i zachęcajcie do szczepień. Preparaty czekają dziś na mieszkańców – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ.

W ciągu ostatniej doby w całym kraju potwierdzono 285 przypadków zakażenia koronawirusem. Z czego jeden z powiecie wolsztyńskim i jeden w powiecie nowotomyskim.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News