NewsWOLSZTYN

W noc spisową do urzędu przyszło kilka osób, ale spisały się dwie2 min na czytanie

News - W noc spisową do urzędu przyszło kilka osób, ale spisały się dwie - myregion

Według dzisiejszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w gminie Wolsztyn na 9 tys. 838 mieszkań, jeszcze 996 się nie spisało. To 10, 12 proc. – najwięcej w powiecie wolsztyńskim. W gminie Siedlec spis nie rozpoczął się jeszcze w 168 mieszkaniach z 3 tys. 432, co daje 4,9 proc., a w gminie Przemęt w 135 z 3 tys. 726, czyli w 3,62 proc. mieszkań.

Jak podaje rzeczniczka prasowa wielkopolskiego oddziału GUS – Arleta Olbrot, w Wielkopolsce spis nie rozpoczął się jeszcze w ok. 13 proc. mieszkań, a największy problem dotyczy dużych miast. – Być może wynika to z faktu, że wiele mieszkań jest wynajmowanych m.in. przez studentów, i w tej chwili stoją jeszcze puste – wyjaśnia Olbrot i dodaje, że gros mieszkańców spisuje się na ostatnią chwilę, a noc spisowa w samym Poznaniu poprawiła wynik Wielkopolski o ok. 300 – 400 osób.

W Wolsztynie noc spisowa się nie powiodła. Od 8 rano w ratuszu dyżurowało na zmianę pięcioro urzędników, a spisały się dwie osoby. – W sumie chętnych było kilka osób, ale od godz. 18 do ok. godz 21 nie działał system i nie można było dokonać spisu tych chętnych, którzy się pojawili – mówi sekretarz urzędu miejskiego Katarzyna Merda. Po godz, 21, gdy system ponownie zaczął działać, chętnych już nie było.

Trochę lepiej poszło rachmistrzom spisowym przed ratuszem. Ich wysiłki oraz męska decyzja opornych dotąd mieszkańców to spadek liczby niespisanych mieszkań z ponad 18 do 12 proc. Niewykluczone – biorąc pod uwagę tendencje na wolsztyńskim rynku nieruchomości, że część z nich to mieszkania na wynajem – albo puste, albo ich lokatorzy spisali się używając adresu stałego zameldowania. bo Urzędnicy ze wszystkich gmin w powiecie przypominają, że wszystkie punkty spisowe są nadal czynne, a czasu jest coraz mniej. Osoby, które się nie spiszą powinny się liczyć z karą.

EI

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News