NewsREGION

W niedzielę święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To jedno z najważniejszych świąt2 min na czytanie

News - W niedzielę święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To jedno z najważniejszych świąt - myregion

W polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Boskiej Zielnej. W kościołach święci się zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. Święto WMP przypadające na 15 sierpnia to dla mieszkańców wsi też tradycja dziękczynienia za plony. W sierpniu rolnicy najbardziej intensywne prace i żniwa w większości mają już za sobą. Na nabożeństwach 15 sierpnia dziękują Matce Boskiej za udane plony, modlą się o dalszy urodzaj, o zdrowie dla upraw, zwierząt i ludzi. Świętowana już od V wieku tajemnica wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą została 1 listopada 1950 r. potwierdzona przez Piusa XII jako dogmat wiary. Wśród teologów nie było przez wieki zgodności, czy Maryja została wzięta do nieba za życia czy po śmierci. Dlatego też często używano sformułowania “zaśnięcie”. W Kościele Wschodnim do dziś święto to jest nazywane Zaśnięciem albo Odpocznieniem, podczas gdy na Zachodzie mówi się o Przejściu albo Wniebowzięciu. W sanktuariach maryjnych tego dnia gromadzą się rzesze wiernych, a na Jasną Górę przybywa nawet kilkaset tysięcy pielgrzymów. 

– W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła! – tak przypomina pani Maria o starym przysłowiu ludowym, które zna od dzieciństwa. Razem z wnuczkami tuż przed żniwami zbiera kłosy do bukietu, a później dokłada do nich kwiaty i jarzębinę. W bukiecie powinny się znaleźć również lecznicze zioła – piołun, dziurawiec, macierzanka krwawnik i babka. Bukiety te po poświęceniu w kościele zawiesza się w domu i suszy. Musi wisieć w widocznym miejscu, żeby odganiał złego, strzegł przed piorunami i przyciągał do domu błogosławieństwo – podkreśla pani Maria. Zwyczaj święcenia ziół w święto Wniebowzięcia Maryi Panny znany jest także w innych krajach Europy  w Czechach, w Niemczech i Estonii. Zioła i bukiety z ziół święci się także u Ormian, na Kaukazie i na Sycylii.

W kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej 15 sierpnia odbędzie się odpust parafialny ku czci Matki Bożej Wniebowziętej. Suma odpustowa o godz. 12.30 pod przewodnictwem superiora O. Sebastiana z Obry. Po Mszy św. procesja, święcenie ziół i kwiatów po każdej mszy św. W Rakoniewicach w kościele pw. Św. Marcina i Św. Stanisława o godz. 10 msza dożynkowa, na której zostaną złożone wieńce. Święcenie ziół i kwiatów po każdej mszy św. W Wielichowie obrzęd błogosławienia ziół i kwiatów będzie sprawowany po każdej mszy św. O godz. 7.30 w kościele Św. Walentego o godz. 9.00 i 12.00  w kościele parafialnym.

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News