EXTRANews

W izolacji czas się dłuży i dzieci się nudzą? W co się z nimi bawić w święta?4 min na czytanie

EXTRA - W izolacji czas się dłuży i dzieci się nudzą? W co się z nimi bawić w święta? - myregion

Kończący się rok jest wyjątkowo trudny dla dzieci i rodziców. Wielu z nas spędziło mnóstwo czasu w domu, również dzieci. Dotąd dni wypełniały obowiązki, choćby nauka, ale co zrobić z wolnym czasem, gdy nie odwiedzą nas goście, a dzieci nudzą się i marudzą?

Gry i zabawy rodzinne to pomysł dla tych, którzy muszą zająć czymś i zmęczyć nieco swoje pociechy, a przy tym lubią, gdy dom rozbrzmiewa śmiechem. Specjalnie na te wyjątkowe święta mamy dla was kilka pomysłów na wspólne spędzenie czasu.

1. Quiz bożonarodzeniowy

Zabawa wymaga otwartości umysłu i kreatywności, zmusza do myślenia i ćwiczy spostrzegawczość. Można w nią grać drużynowo lub zbierać punkty indywidualnie. Trudność jest podwójna, bo trzeba wymyślać pytania dla przeciwników i odpowiadać na pytania wymyślone przez nich, np.: Wymień: pięć potraw wigilijnych, pięć ozdób choinkowych, trzy produkty, z których piecze się sernik, trzy postacie z szopki betlejemskiej, trzy gatunki grzybów jadalnych, pięć rzeczy potrzebnych do ulepienia bałwana, trzy kolędy… Gdzie mieszka św. Mikołaj? Ile reniferów ciągnie jego sanie?

2. Wehikuł czasu

Do tej zabawy przydadzą się albumy z rodzinnymi zdjęciami. Odkurzymy fotografie z naszej podstawówki i wspomnienia, a dzieci uśmieją się do łez szukając na nich mamy i taty, albo zgadując, która to babcia czy ciocia. Może się też okazać, że nie mniej radości przyniosą im ich własne zdjęcia z dzieciństwa. Przy okazji można opowiedzieć najmłodszym o ważnych wydarzeniach rodzinnych i powspominać te najzabawniejsze.

3. Skarby pirata

Dzieci uwielbiają zagadki, tajemnice i mapy prowadzące do skarbów. Wystarczy ukryć w różnych miejscach domu, a jeśli pogoda dopisze, to także i ogrodu małe słodkie niespodzianki, albo prezenciki i narysować mapę lub wypisać wskazówki dla starszych pociech. Dzieci szukają, a rodzice mają chwilę spokoju. Uwaga! Jeśli zdecydujemy się międzypokoleniową wymianę map i wskazówek, to może się okazać, że te stworzone przez nasze dzieci będą znacznie trudniejsze.

4. Kalambury

Tej zabawy, choć nieco się już zakurzyła, nie trzeba nikomu specjalnie wyjaśniać. Dzielimy się na drużyny, przygotowujemy karteczki z kategoriami i hasłami i… Gwarantujemy, że będzie się działo!

5. Prawda czy fałsz

To zabawa dla nieco starszych dzieci, które mogą już to i owo o sobie opowiedzieć i tylko dla ludzi o mocnych nerwach, bo pomysłowość dzieci w tworzeniu historii nie z tej ziemi może być wyzwaniem dla serca nie jednej matki. Ale do rzeczy. W tej zabawie każdy z uczestników opowiada krótką historię, a zadaniem przeciwnika jest zgadnąć czy wydarzyła się ona naprawdę, czy nie.

6. Skarpety z niespodzianką

W naszych domach coraz częściej pojawią się wielkie świąteczne skarpety na prezenty. Pomysł importowany, ale tu akurat się przyda. Jeśli jednak takowych skarpet akurat nie mamy, to mogą się przydać torebki lub woreczki prezentowe i niezjedzone jeszcze góry świątecznych łakoci. Zadaniem uczestników zabawy jest zapakowanie do skarpety jak największej ilości słodyczy w jak najkrótszym czasie… Dla większej frajdy – łyżeczką do herbaty. Można grać do wypelnienia skarpety lub na czas.

7. Zgadnij, co to jest?

Te same skarpety świąteczne lub inny nieprzezroczysty woreczek, albo karton z wyciętym otworem, aby móc włożyć dłoń przydadzą się do kolejnej zabawy. Przygotujcie kilka, kilkanaście niewielkich przedmiotów, które znajdziecie w domu, np. kostkę do gry, klucz, małą zabawkę, piłeczkę, mandarynkę, cukierek, lizak, nietłukącą się ozdobę choinkową… Wrzućcie je do skarpety lub kartonu i po kolei wkładając dłoń wybierajcie jeden z nich, i nie wyjmując ze środka zgadujcie na co trafiliście. Czy wasze dłonie „widzą” równie dobrze, jak oczy?

8. Gry stolikowe i karciane

To bogata oferta gier planszowych, które powinny być w każdym domu, w którym są dzieci i zawsze świetnie się sprawdzają. Rozwijają umiejętności społeczne, uczą zdrowej rywalizacji, cierpliwości, samodzielnego podejmowania decyzji i przewidywania skutków. Wśród w nieprzebranej oferty gier karcianych od lat prym wiedzie „uno” – odpowiednik rozgrywanego tradycyjnymi kartami „makao”. Zasady są bardzo podobne, a rodzinne rozgrywki wciągają i małych i dużych. Nie mniej popularne jest „dobble” w niezliczonej wersji wydań, wszelkie rodzaje „memo” czyli szukanie par takich samych, początkowo zakrytych obrazków czy rozwijające spostrzegawczość nie gorzej od „dobble” mrówki. Dużą popularnością cieszą się gry z serii „5 sekund” czy strategiczne gry planszowe.

Bawcie się i cieszcie się wspólnie spędzonym czasem. Niech te święta będą dla was relaksem i przerwą w ślęczeniu przed monitorami. Po wielu miesiącach życia w świecie wirtualnym, warto spędzić te wyjątkowe chwile z bliskimi w tym realnym, który mamy na wyciągnięcie ręki.

EI

Podziel się informacją ...
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w EXTRA