GRODZISK

W Grodzisku Wielkopolskim nie chcą funduszu sołeckiego2 min na czytanie

GRODZISK - W Grodzisku Wielkopolskim nie chcą funduszu sołeckiego - myregion

Rada Miejska w Grodzisku Wielkopolskim nie wyraziła zgody na utworzenie funduszu sołeckiego. Taką uchwałę podjęto 26 marca. 

Burmistrz Piotr Hojan tłumaczy, że utworzenie i podział tych środków jest skomplikowany. Do tego nie wystarczy prężnie działający sołtys, potrzebna jest większa liczba mieszkańców, którzy będą mogli realizować zadania, na które otrzymają pieniądze. – Do tego sposób podziału środków gminy na poszczególne sołectwa dokonano ponad 10 lat temu i te zasady sprawdzają się do dziś. A do tego podział funduszu sołeckiego uzależniony jest od ilości mieszkańców, więc małe wsie nie miałyby szans na na przykład naprawy dróg – tłumaczy burmistrz.

Wśród sołtysów zdania są podzielone. Są tacy, którzy chcieliby, żeby fundusz powstał. Są też tacy, którzy uważają, że byłby to dodatkowy kłopot. Katarzyna Lusina, sołtys Słocina, twierdzi, że byłyby to dodatkowe środki na inwestycje. – Działamy prężnie, założyliśmy stowarzyszenie, kontaktuję się z innymi sołtysami z Wielkopolski i wiem, że taki fundusz daje duże możliwości- opowiada Lusina. – Do tego mieszkańcy Słocina chcą coś robić, a brak funduszu nie pozwala na realizację większych inicjatyw. Ale dzięki środkom z gminy zorganizowaliśmy w tym roku Dzień Seniora – dodaje sołtys.

Zupełnie inaczej na tę sprawę patrzą sołtysi mniejszych miejscowości. Piotr Szymanowski, sołtys Chrustowa, stwierdza, że uchwalenie funduszu musi zaczekać na lepsze czasy i nie jest to najważniejsza rzecz. – Trzeba stwierdzić, że prowadzenie funduszu to większa biurokracja. Do tego Chrustowo to rozciągnięta wieś, każdy mieszka przy swoim polu i od pokoleń jesteśmy nauczeni sami sobie radzić i nie chcemy, żeby ktoś nam coś narzucał – stwierdza Szymanowski.

Na większą biurokrację przy prowadzeniu funduszu sołeckiego zwraca uwagę także Stanisław Drgas, sołtys Borzysława. – Te same pieniądze dostajemy z gminy. Może większe wsie stać na to, żeby wynająć kogoś do pisania wniosków. My próbowaliśmy, ale to za dużo papierologii – zauważa sołtys Borzysława. 

Na terenie gminy Grodzisk Wielkopolski jest 17 sołectw: Albertowsko, Borzysław, Biała Wieś, Chrustowo, Czarna Wieś, Grąblewo, Kąkolewo, Kobylniki, Kurowo, Lasówka, Ptaszkowo, Rojewo, Słocin, Snowidowo, Sworzyce, Woźniki i Zdrój.
RED

Fot. Nadesłane, Dzień Seniora w Słocinie

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK