FOTOGRODZISKNews

W Grodzisku pamiętają o „Solidarności”. Na rynku stanęła wystawa, będą też uroczystości4 min na czytanie

FOTO - W Grodzisku pamiętają o „Solidarności”. Na rynku stanęła wystawa, będą też uroczystości - myregion

Grodzisk Wlkp. przypomina o „Solidarności”, także o grodziskich strukturach potężnego ruchu społecznego, który narodził się w latach 80. ubiegłego wieku. Na starym rynku przed ratuszem stanęła plenerowa wystawa pt. „Tu rodziła się Solidarność”, którą będzie można oglądać do 26 sierpnia. Plenerowa wystawa związana z ubiegłoroczną 40. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność” powstała w ramach współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

Wystawa przybliża najważniejsze wydarzenia z historii „Solidarności”, można także zobaczyć zdjęcia grodziskich wydarzeń z 1980 roku i ludzi, którzy lokalnie tworzyli struktury ważnego dla Polski ruchu społecznego. 

Od pamiętnych wydarzeń w Gdańskiej Stoczni im. Lenina w sierpniu 1980 roku na terenie całej Polski zaczęły się tworzyć struktury „Solidarności”. Także w październiku 1980 w Grodzisku Wlkp w Zespole Opieki Zdrowotnej powstał pierwszy komitet założycielski. Organizację w Poznaniu zarejestrowała Barbara Pietruszewska z mężem. Niezależne Samorządne Związki Zawodowe „Solidarności” powstawały w kolejnych zakładach i szkołach. Powstała w końcu Międzyzakładowa Komisja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” zrzeszająca przedstawicieli kilkunastu zakładów. Przewodniczącym Komisji został Wojciech Gajdziński, zastępcą Jan Brzeziecki, funkcję sekretarza powierzono Zdzisławowi Jankowskiemu.

Więcej o historii grodziskiej „Solidarności” dowiedzieć się można z publikacji Sebastiana Tulińskiego grodziskiego regionalisty i nauczyciela historii zamieszczonej w „Zeszytach Historycznych Solidarności Wielkopolskiej”. Publikacja jest dostępna w Grodziskiej Bibliotece Publicznej.

Na 31 sierpnia zaplanowano w Grodzisku uroczystości upamiętniające powstanie „Solidarności” i wkład grodziszczan w rodzące się struktury tej organizacji. Rozpoczną się one mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 10, która będzie nawiązaniem do uroczystej mszy z 5 czerwca 1981 roku. W tym dniu przypadała uroczystość Bożego Ciała, a msza była odprawiana w intencji za Ojczyznę, zamówionej przez „Solidarność”. Przybyło na nią kilka tysięcy osób, przyjechały delegacje „Solidarności” między innymi z poznańskich zakładu im. H. Cegielskiego. Mszę św. odprawiało czterech księży- ks. Kazimierz Ciszewicz, ks. Radzisław Nowicki, ks. Jerzy Stachowaik, o. Zdzisław Regulski. Uroczystość była także swego rodzaju manifestacją patriotyczną, bacznie obserwowaną przez Milicję Obywatelską i służby Urzędu Bezpieczeństwa. Podczas nabożeństwa poświęcono krzyże solidarnościowych organizacji, które trafiły do szkół, szpitali i zakładów pracy.

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w FOTO